Folkowisko – festiwal wielu aktywności w ten weekend w Gorajcu

0

Festiwal Folkowisko nie jest zwykłą imprezą z koncertami i tańcami. Te oczywiście będą, ale prócz tego na aktywnych festiwalowiczów czeka wiele innych atrakcji – warsztaty, zabawy, rajdy i wieczory opowieści. Wszystko w niepowtarzalnym roztoczańskim klimacie i miłej wielokulturowej atmosferze.

Fot. MArek Żyła, arch.
Fot. MArek Żyła, arch.

Zajęcia na imprezie we wsi Gorajec (gm. Cieszanów) będą trwały od poranka do późnej nocy każdego festiwalowego dnia – od piątku 10-tego do niedzieli 12-tego lipca. Większość atrakcji będzie tematycznie związanych z motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia – „Wielką Wędrówką”.

– Na tegorocznym Folkowisku opiszemy światowy ruch z perspektywy pojedynczych ludzi. Odkryjemy losy pasterskich Wołochów, którzy przebywali Karpaty i osiedlali się na nienazwanych jeszcze wzniesieniach Roztocza. Przypomnimy o mieszkańcach Galicji zmuszanych przez biedę do porzucania własnych domów. Poznamy też zwyczaje koczowniczych ludów i wcielimy się w dawnych emigrantów – opowiada o temacie Folkowiska organizator imprezy, Marcin Piotrowski.

Warsztaty w Gorajcu prowadzić będą niezwykłe osobowości. Białego śpiewu uczyć będzie Natalia Iwaniuk – pochodząca ze wschodniego pogranicza dyrygentka chóru prawosławnego i etnolożka. Wiejską Szkołę Dizajnu – czyli warsztaty z ludowego wzornictwa, ozdabiania odzieży, tworzenia biżuterii – zorganizują członkinie krakowskiej grupy śpiewaczej Strojone. Na Folkowisku będzie także dużo nauki tańca. Motyw przewodni – wielka wędrówka – podpowiada taniec cygański. Nie zabraknie też tańców polskich, których uczyć będzie Arkadiusz Szałata, w towarzystwie Kapeli Bornego z Podzamcza. Rozmaite zajęcia będą skierowane także dla najmłodszych. Poświęcona im będzie cała Dzieciowioska, w której wolontariuszki będą prowadziły zajęcia dla pociech gości Festiwalu. Studentki pedagogiki i animatorki przygotowały różnego rodzaju gry i zabawy – nie zabraknie tam rozrywek rodzinnych takich jak chodzenie na trzech nogach czy wyścigi w workach.

Po raz pierwszy Folkowisko zostanie wzbogacone o rozgrywkę w fabularną grę planszową. Będzie to Chłopska Szkoła Biznesu, której uczestnicy wcielają się w rolę wędrownych handlarzy z dawnej Polski. Obok niej przeprowadzona zostanie także tradycyjna gorajecka gra wiejska – tym razem terenowa zabawa będzie związana z tematem galicyjskich migracji za ocean.

Gdy uczestnicy nie będą mieli już siły na kolejne aktywności, organizatorzy zaproszą ich do posłuchania legend i dawnych historii podczas Wieczorów Opowiadaczy.

– Na Folkowisku będzie można się zasłuchać: usiąść przy klimatycznej Małej Scenie i przenieść się w dawne czasy wielkich podroży – wspomina szef wydarzenia, Marcin Piotrowski.

Całość programu, z opisem wszystkich atrakcji, można odnaleźć na stronie: folkowisko.pl/program.

Karnet, za który zapłacimy 60 zł, upoważnia do aktywnego udziału we wszystkich wydarzeniach festiwalowych (warsztatach, rajdach, debatach i koncertach), wyjątek stanowi spływ kajakowy. Można wykupić także jednodniową wejściówkę za 10 zł, która upoważnia do wejścia na wieczorne koncerty, bez możliwości noclegu oraz udziału w warsztatach i rajdach.

elubaczow.com, hp, folkowisko.pl

 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here