Folkowisko coraz bliżej

2

Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko rozpocznie się już w czwartek, 14 lipca w Chutorze Gorajec i potrwa do soboty, 16 lipca. Tegoroczna, 12. edycja powróci do korzeni i odbędzie się pod hasłem – Wesele.

fot. Tomasz Michalski, arch.

Na uczestników czekać będą koncerty na dużej scenie i w stodole. Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie też grania po krzakach. Usłyszeć będzie można muzykę od słowiańskiego rock’n’rolla po pieśni obrzędowe. Wśród tegorocznych gwiazd znaleźli się Percival i Joryj Kłoc. Na scenie zagrają również Kapela Brodów, Tadirindum, Daj Ognia, Nicponie i Tęgie Chłopy. Dla uczestników zaśpiewają też roztoczańskie Niezapominajki, Stokrotki i Galicjanki.

Ponadto otwarty zostanie Jarmark Cudów, na którym będzie można zachwycić się i nabyć wyjątkowe rzeczy. Odbędą się rozmowy i spotkania. O literaturze podyskutować będzie można z Andrzejem Stasiukiem i Moniką Sznajderman.

– Uruchamiamy też Żywą Czytelnię, czyli osobiste spotkania z ludźmi, którzy opowiedzą wam o różnych niezwykłych rzeczach (od ekologii po sytuację na Białorusi), a wy będziecie mogli zapytać o co chcecie – wyjaśnia koordynująca projekt Daria Kuszlik.

Tradycyjnie będzie można także uczestniczyć w warsztatach. Odbędzie się nauka śpiewu i gry na instrumentach, a także języka migowego. Przeprowadzone zostaną zajęcia rękodzielnicze: ceramiczne, szydełkowe, introligatorskie. Dla najmłodszych sporo atrakcji czekać będzie w Dzieciowiosce. Specjalnie dla nich pojawi się ekipa Kukaj Kukawko.

W tym roku Folkowisko wracając do swoich korzeni odbędzie się pod hasłem „Wesele”. Przypomnijmy, że historia Festiwalu rozpoczęła się na weselu organizatorów – Marcina i Mariny Piotrowskich.

– Podczas Folkowiska weźmiemy was wszystkich na prawdziwe, najprawdziwsze wesele! I to trzydniowe. Będziemy świętować ślub Arka Szałaty i Kasi Chodoń, i wspólnie przejdziemy cały obrzęd tradycyjnego wesela ze wszystkimi jego elementami – podkreśla Iwona Pawelec-Burczaniuk z Ekipy Folkowiska.

Więcej szczegółów o Festiwalu, jak również informacje dotyczące kupna karnetów znaleźć można pod linkiem www.folkowisko.pl.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

  1. Dobra nazwa. Wiele ukraińskich kobiet jest samotnych (było) więc wesele jest zwieńczeniem ich pobytu na terenie Polski.Czy takii związek ma szansę przetrwania? Czas pokaże. Wszystko zależy od tegotegczy czy Polak ma szeroką głowę i odstające uszy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here