Program dokumentalny „Lokalsi” emitowany na antenie TVP podejmuje temat problemu migracji ludności z prowincji do metropolii. Co jednak istotne, jego autorzy przedstawiają sylwetki osób, które postanowiły zostać w swoich rodzinnych wsiach, czy małych miejscowościach.

W każdym z odcinków bohaterem są inne osoby. W sieci można już obejrzeć pierwsze produkcje z tego cyklu. Ostatni z prezentowanych odcinków przedstawia Marcina Piotrowskiego i jego rodzinę, którzy mieszkają w Gorajcu w gminie Cieszanów. Z materiału filmowego dowiemy się m.in. co skłoniło ich do zamieszkania w tak małej wiosce oraz czym jest dla nich Festiwal Folkowisko. Sporo czasu w tym odcinku poświęcono także pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Film można obejrzeć na platformie vod.tvp.pl po kliknięciu w poniższe zdjęcie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

28 komentarze

  • Widzisz pan, panie polak2010 (Babinicz). A przez 8 ostatnich lat Polki i Polacy… – pamiętasz tę śpiewkę jeszcze? Przez 8 lat hejt, nienawiści, wylewające się szambo, manipulacje i nic więcej w TVPiS. Pranie mózgów tej mniej inteligentnej i wykształconej części społeczeństwa – jak mawiał Piotrowicz.

   A pamiętasz pan jeszcze jak Marcina Piotrowskiego nazywałeś Piotrowiczem? Wraca pokora? Wysycha źródełko na sianie hejtu i nienawiści, również w internecie? I bardzo dobrze.

    • polaku2010 vel Babiniczu. Powtarzasz po raz kolejny swoje bzdury o włosach na plecach o kolesonach. Może jeszcze zaraz o psach będzie. Piszesz patrząc na Ciebie czy jak. Bo na pewno musisz śmiesznie wyglądać wychodząc z psem z z owłosionymi plecami jak u małpy i w kalesonach na czterech literach. Chyba, że to o psie to Twój wymyślony pies a tak naprawdę jak w jednym kawale:
     W szpitalu psychiatrycznym idzie pacjent ze szczoteczką do zębów na smyczy.
     Przechodzący lekarz mówi do niego:
     – O…jaki ładny piesek, panie Nowak.
     – Co pan, panie doktorze, zwariował pan? Przecież to szczoteczka do zębów!
     Lekarz trochę zmieszany poszedł do gabinetu, a świr na to (do szczoteczki na smyczy):
     – Widzisz Azor, jak żeśmy pana doktora w konia zrobili?
     ?

    • Szanowny Panie Babiniczu jestem tutaj tylko obserwatorem. Bardzo rzadko komentuję, ale czytając pańskie wypowiedzi, sposób w jakie je pan prezentuje, obrażając innych użytkowników, jest ZASTRASZAJĄCY. W mojej – co prawda – krótkiej, akademickiej karierze – nawet na część pracy dyplomowej, jako studium przypadku.

     Opowiada pan jakieś dyrdymały o włosach na plecach, psie, kalesonach, ruskim mirze, pożytecznych idiotach itp., a te wszystkie definicje wyczerpuje pan z całego komentującego towarzystwa najlepiej, najbardziej, najmocniej. Co więcej – uważni obserwatorzy zauważą, że czas publikacji pańskich postów pokrywa się z bieżącą narracją serwowaną w Telewizją Publiczną.

     Mam nieodparte wrażenie, że cechuje pana postawa silnie egoistyczna i egocentryczna. Traktuje pan inne osoby przedmiotowo, nie akceptuje pan odmiennych poglądów, a proces myślenia charakteryzuje się dużą dozą prymitywizmu.

     Proszę mi wybaczyć, że wtrącam się w dyskusję, ale jestem tu tylko przechodniem – jak śpiewa Adam Nowak z Raz Dwa Trzy.

     Pozdrawiam wszystkich czytelników w – miejmy nadzieję – lepszej Polsce, bez Przemysława Czarnka z teką Ministra Edukacji.

  • Oby tak dalej jeżeli chodzi o zmiany w TVP. Niech telewizja publiczna, czyli telewizja wszystkich Polaków, nie tylko tych rządzących i ich zwolenników, obiektywnie pokazuje ludzi z ich prawdziwej strony, nie tylko i wyłącznie pod kątem interesu jej politycznych nadzorców.

    • Już kiedyś pisałem o tym. Ty chyba nie widzisz różnicy między tym co prywatne a tym co publiczne czyli wspólne. TVN jest telewizją prywatną, w której właściciele decydują jak ma ich firma wyglądać, za ich i tylko ich pieniądze. Właścielem TVP są wszyscy Polacy, wszyscy ją finansują, więc niech rządzący nie zawłaszczają jej sobie na swoje partyjne potrzeby, wszyscy, ci co za niedługo przejmą rządy też.

    • Do Kuklinowskiego vel polaka2010. Po pierwsze co do komentarz z 19:09. Widzę, że kawał się spodobał u śmiałeś się z Azorem ?
     Komentarz z 20:18. To co napisał Osioł. Telewizja prywatna to co innego niż publiczna. Telewizja publiczna jest utrzymywana przez Polaków niezależnie od poglądów bo ludzie płacą abonament. I misją telewizji publicznej jest prezentowanie zróżnicowanej oferty czy to z lrwa czy to spraw czy to z centrum. Za PiS stała się to machina do propagandy i ta telewizja została zawłaszczona przez PiS. Ale już słychać jęki by ich nie zwalniać bi oni rzekomo nic nie robili. Nie życzę nikomu źle, ale aby Ci co byli apartczykami dostali wilczy bilet w środowisku dziennikarskim bo zbrukali ten zawód do cna.

 1. Ciekawe doświadczenie. Polak Polakowi – polakiem2010. I to w Narodowe Święto Niepodległości. Wczorajszy patriotyzm vs. patriotyzm jutra. Jak ogarnąć przestrzeń między Piotrowskim a Babiniczem, z AntyPisem w środku? Ja nie potrafię, a nawet nie chcę. Popatrzę z wysokiego brzegu.

   • Nie wybielaj się. Rugasz tutaj każdego kto ma inne poglądy, niż ty. Zero merytoryki, tylko inwektywy, bluzgi i pogarda. Ot – miłość do bliźniego w twoim wydaniu.

    Żyjesz w swojej alternatywnej, wyimaginowanej, psiej rzeczywistości i próbujesz ją wcisnąć innym. Daj sobie już spokój. Wszyscy doskonale wiemy co z ciebie za typ. Tak samo jak: Mejza, Matecki, Plebiak, Bąkiewicz i inni, tego pokroju ludzie, nie wziąłeś się znikąd. Jesteś po prostu złym człowiekiem.

     • Chłopie robisz z siebie idiotę wymyślac takie głupie teksty o włosach i psach nie wiadomo w jakim kontekście. I tylko jakieś personalne ataki. Skoro uciekasz się do takich marnej jakości chwytów to naprawdę nie jesteś szczęśliwy że swojego obecnego życia i na innych wyrzucasz swoje żale, że Ci w życiu nie idzie.

     • polak2010 (Kuklinowski), przestań się mazać. Za chwilę trzeba będzie wziąć się do uczciwej i prawdziwej pracy. Już myślałeś co będziesz robił?

      Powiedz mi, po co mi kolejna baba? Mnie z obecną i jedyną jest bardzo dobrze. Może ty się zastanów nad swoją? W tym PiSie lubicie porzucać i zdradzać żony dla młodszych. I nawet śluby błogosławione przez JPII potraficie zbezcześcić dla dobra własnego interesu i młodszej kobiety. O krzywdzie wyrządzanej dzieciom nie wspominam. Nie myślałeś o tym? To takie w waszym, pisowskim stylu, sekciarzu. Najlepiej poszukaj takiej, która będzie na ciebie robić – zgodnie z doktryną, którą się posługujesz.

  • Wiele razy mówiłem, że pracuję, mam firmę i płacę płacę podatki na państwo jak przystało na dobrego Polaka. A Ty sobie dorabiasz pod ladą pisaniem hejtow I wylewanie takich żali. To nie śmiech tylko zazdrość w Tobie bije, że nie jestem jeszcze uwiązany poprzez dzieci bi wtedy nie miałbym czasu na komentarze. Ale widać u Ciebie, że nie jesteś szczęśliwy z życia skoro tutaj siedzisz i komentujesz, wylewasz żale wręcz się wyzywasz zamiast zająć się dziećmi bo pisałeś, że masz. Jak jesteś gburem i to nieszczęśliwym to sobie bądź. Tylko dlaczego musimy Twoje katusze przeżywać wszyscy ?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here