Festiwal Folkowisko nieprzerwanie od 13 lat odbywa się w Gorajcu w gminie Cieszanów. W tym roku odbędzie się on w dniach 13-15 lipca. Tegoroczna tematyka festiwalu to Gusła. Czego możecie się spodziewać?

Scena muzyczna pełna różnorodności

Tegoroczna edycja to bogaty program artystyczny, który przeniesie Was w świat dźwięków i tańców z różnych regionów Polski i innych krajów. Na scenie głównej wystąpią  tacy artyści jak: Żywiołak, Luiku, Kapela Maliszów, Joryj Kloc, Nicponie, Symcha Keller i Przyjaciele, Dzieciuki, Hajda Banda, Akademia Głosów Tradycji, Rockoko, Wernyhora, Wowakin, SWADA, Łysa Góra, Kapela Galicjanie, Galicjanki z Roztocza i Niezapominajki.

Znani artyści folkowi, międzynarodowe brzmienie prosto z Polski, Ukrainy, Białorusi. Będzie można usłyszeć charakterystyczne dźwięki skrzypiec, akordeonów, fletów i wielu innych instrumentów ludowych.

– Zapraszamy miłośników muzyki ludowej, muzyki folkowej, a i muzyki wszelakiej, bo u nas znajdziecie różne miksy. Dodatkowo mnóstwo warsztatów z rękodzieła, tworzenia biżuterii, tworzenia instrumentów. Nie bójcie się zabrać swoje pociechy, bo nasza Dzieciowioska jest pełna atrakcji dla najmłodszych. Dla wielbicieli literatury i podróży przygotowaliśmy specjalne przestrzenie prelekcyjne z wybitnymi gośćmi. Przybywajcie do Gorajca w dniach 13-15 lipca – mówi Marcin Piotrowski, organizator wydarzenia.

Jarmark Cudów i przestrzeń dla najmłodszych

Folkowisko to również strefa Jarmarku Cudów, czyli miejsca, w którym wystawcy i wystawczynie z całej Polski prezentują swoje prace, produkty, których wspólnym podmiotem jest rękodzielnictwo. W ramach festiwalu odbędą się również różnorodne warsztaty, na których będzie okazja nauczyć się podstaw gry na tradycyjnych instrumentach, poznawać tajniki tańców ludowych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, nauczyć się pleć biżuterię, czy odkryć sztukę rękodzieła. Warto przyjść z całą rodziną, ponieważ na najmłodszych uczestników czeka Dzieciowioska, której program jest pełny atrakcji dla dzieci.

Nie tylko muzyka

Folkowisko przyciąga nie tylko ze względu na skład muzyczny, ale również poprzez towarzyszące atrakcje. W tym roku ważny elementem będzie scena literacka i podróżnicza, na której pojawią się m.in. Wojciech Ganczarek, Krzysztof Story i Jędrzej Zegarek, czyli podróżnicy, którzy zabiorą festiwalowiczów do Paragwaju i Indii.

Strefa literacka wypełniona będzie tematyką słowiańską, a pojawi się na niej m.in. Witold Vargas, który jest współautorem „Bestiariuszy Słowiańskich”, Wojciech Dmitroca i Robert Gmiterek.

Dodatkowo na festiwalowiczów czekają również pokazy filmów m.in. Dzień i Noc a także „Żegnam Cię mój świecie wesoły”

Strefa gastronomiczna

Folkowisko to również doskonała okazja do poznania regionalnej kuchni. W strefie gastronomicznej będzie można skosztować wyjątkowych potraw i napojów prosto od Pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Organizatorzy skupiają się również na ekologicznym aspekcie organizacji wydarzenia, w związku z tym zachęcają oni do przywiezienia ze sobą swoich sztućców, talerzy i kubków termicznych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pragną przenieść się w magiczny świat muzyki i kultury ludowej. Festiwal Folkowisko to wyjątkowa okazja do spędzenia czasu w gronie pasjonatów folkloru i czerpania inspiracji z piękna tradycji.

Więcej informacji na temat festiwalu Folkowisko, w tym harmonogram wydarzeń i ceny biletów, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.

Informacja prasowa organizatora.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here