„Spotkanie pokoleń” dla upamiętnienia ofiar wywozu na Sybir i Besarabię

2

Upamiętniając zarówno tych, którzy zginęli jak i tych, którzy nie mogli wrócić do ojczyzny Stowarzyszenie „Czas na pomoc” w Oleszycach organizuje „Spotkanie pokoleń”. Właśnie pod takim hasłem odbędzie się uroczystość uczczenia Pamięci Ofiar wywozu na Sybir i Besarabię mieszkańców z terenu powiatu lubaczowskiego. Obchody rozpoczną się w sobotę (14.02) o godz. 16:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach.

fot. wikipedia.org
fot. wikipedia.org

Uroczystość uczczenia Pamięci Ofiar wywozu na Sybir i Besarabię będzie czasem głębokiej refleksji nad nieludzkim losem wielu Polaków. W programie przewidziano projekcję filmu „Na nieludzką ziemię”, koncert skrzypcowy w wykonaniu Barbary Lew i Jana Ledwoń oraz koncert akordeonowy Jarosława Wlazło. Ponadto wysłuchać będzie można wspomnień zesłańców, a także obejrzeć wystawę z IPN Rzeszów pt. „ZESŁAŃCY SYBIRACY DEPORTOWANI” i ekspozycję prac plastycznych Grzegorza Wlazło.

W czasie II wojny światowej miały miejsce cztery wielkie deportacje: pierwsza odbyła się 10 lutego 1940 r., druga – 14 czerwca 1940 r., trzecia – w czerwcu i lipcu 1940 r., a czwarta – 22 czerwca 1941 r. Osoby aresztowane były ładowane do bydlęcych wagonów, w których w niewyobrażalnych warunkach podróżowały wiele tygodni. Po dowiezieniu Polaków na bezludzie zmuszano ich do wyczerpującej i niewolniczej pracy, a warunki życiowe były koszmarne. Rozprzestrzeniał się szkorbut i szerzyło się robactwo. Kilkanaście tysięcy osób zmarło wskutek epidemii, chorób, głodu i wycieńczenia spowodowanego pracą ponad siły. Tylko nielicznym zesłańcom udało się przeżyć i wrócić po wojnie do kraju.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

  1. Zesłani do Rosji Besarabii :
    z Borowej Góry, z Czereśni, z Dachnowa-Hrynkowa, z Dąbrowy, z Dąbrówki, z Łówczy, z Łukawicy, z Młodowa, z Nowej Grobli- Hamerni, z Podemszczyzny, z Sieniawki, z Sopli, z Suchej Woli, z Zalesia, z Bihali, z Borowej Góry, z Brusna Nowego, z Budomierza, z Chotylubia, z Dachnowa, z Horyńca, z Hruszowa, z Krowicy Samej, z Krowicy Hołodowskiej, z Lisich Jam, z Lubaczowa Nowej Grobli, z Oleszyc, z Oleszyc Starych, z Polanki Horynieckiej, z ZałuŜa:
    Rodziny Demusów, Pryjmów, Franusów, Gryniewiczów, Rozmusów, WaŜnych, Bajków, Bosych, Brzyskich, Cenzorów, Dopartów, Drewniaków, Dzikich, Gliniaków, Grądzkich, Kaczorów, Katów, Kierepków, Kokoszków, Rodzina Kopotów, Krawców, Krupników, Litwów, Łozińskich, Mazurków, Narogów, Panków, Pietrasiewiczów, Pokrywków, Polaków, SierŜęgów, Sowów, Tabinów, Wałczyków, Waycenblichów, Zdąbłarzów, śaków, Kurasińskich, Kasperskich, Kozaków, Kuców, Kudybów, Kukiełków, Przednówków, Rozmusów, Szałańskich, Tomczyków, WaŜnych, Wielgoszów, Zawiszów, Abrumów, Adamków, Deców, Haselów, Hinennbergów, Kudybów, Patów, Łysakowskich, Szawarów, Szpytów, Buczków, Burasów, Czachurów, Piliszkow, Serafinów, Chlanów, Motylów, OŜogów, Wojtachów, Bratków, Frączków, Gajerskich, Brandtów, Cienkich, Nawudyłów, Pietryszynów, Wojtaków, Draków, Pochodajów, Frąckiewiczów, Zubków, Tottów, Podolaków, Brojanowskich, Fałtów, Kolasów, Latawców, Ratoszyńskich, Wawryków, Krajników, Boblów, Mandziaków, Szczepłockich, Kmonków, Mielników, Bauerów, Białozorskich, Chadych, Hadlów, Herzogów, Kalczewskich, Kotowskich, Krausów, Laskowskich, Łuczyńskich, Ostrowińskich, Puków, Stepkowskich, Weberów, Zawadowskich, Müllerów, Pikulskich, Czyraków, Finkentalów, Fischerów, Furteków, Gerhardtów, Grossów, Joniaków, Lichaczów, Olejników, Rogalskich, Rydzów, Skulimowskich, Sobolaków, Steców, Strojków, Ziębów, Rodzina Grądzkich, Osikowiczów, Bąków, Burków, Inglotów, Michalskich, PieniąŜków, Rudkowskich, Szyków, Tabaczków, Opisdorfów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here