Mszą św. w lubaczowskiej Konkatedrze rozpoczęły się w niedzielę (24.09) uroczystości religijno-patriotyczne ku czci i pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Lubaczowa i okolic, a spoczywający w zbiorowej mogile w lesie Niwki. To coroczne wydarzenie zainicjowane jest przez Komitet Społeczny „Las Niwki” przy Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana Oddział w Lubaczowie.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w lubaczowskiej Konkatedrze, gdzie zgromadzili się mieszkańcy Lubaczowa i okolic, aby uczcić pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń. Następnie, uczestnicy uroczystości, także w formie rajdu rowerowego pod hasłem „W Hołdzie pomordowanym mieszkańcom Lubaczowa”, wyruszyli do zbiorowej mogiły w Lesie Niwki. Tam, przy pomniku ofiar odprawiona została droga krzyżowa, a przedstawiciele parlamentarzystów, samorządów, organizacji kombatanckich i strzeleckich oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze. Na koniec uczestników rajdu rowerowego ugościły gospodynie z Dąbrowy.

Historia tragicznych wydarzeń sięga okresu okupacji hitlerowskiej. Pierwsze egzekucje na Niwkach miały miejsce już na początku lipca 1941 roku, kiedy to funkcjonariusze gestapo i policji ukraińskiej rozstrzelali 36 Żydów, którzy zostali przywiezieni z więzienia w Lubaczowie. Masowe egzekucje miały miejsce w dniach 11, 14 i 16 sierpnia 1941 roku. Szacuje się, że w „Lesie Niwki” zamordowano co najmniej 84 osoby, mieszkańców Lubaczowa i okolicznych miejscowości. Nie wszystkie nazwiska ofiar udało się do dziś ustalić, a różne źródła podają różne dane, sugerując, że liczba ofiar mogła być znacznie większa i wynieść około 200 osób.

Uroczyste obchody stanowią ważny moment refleksji nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości oraz okazję do uczczenia pamięci tych, którzy stracili życie w okrutny sposób. To także dowód na to, że mieszkańcy Lubaczowa pamiętają i szanują historię swojej miejscowości, niezależnie od bolesnych wydarzeń z przeszłości.

Galeria zdjęć, fot. JS 20033 w Lubaczowie, Wiesław Huk.

elubaczow.com, lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here