Dzisiaj (18.09) społeczność Gminy Narol uczciła pamięć Bohaterów i Obrońców Ojczyzny, którzy walczyli w Bitwie pod Narolem w dniach 18 i 19 września 1939 roku. To wydarzenie, które pozostawiło trwały ślad w historii naszego regionu, jest co roku uroczyście upamiętniane.

Bitwa pod Narolem była jednym z tragicznych epizodów wrześniowej wojny w 1939 roku. W trakcie zaciekłych walk żołnierzy z 6. Dywizji Armii Kraków z nieprzyjacielem zginęło 41 żołnierzy. Ich ciała zostały godnie pochowane w zbiorowej mogile w Lipsku. Dzisiaj, w miejscu tym stoi pomnik, przy którym co roku odbywają się uroczystości ku ich pamięci.

Obchody 84. rocznicy Bitwy pod Narolem rozpoczęły się od Mszy św. celebrowanej przez ks. Jana Radziszewskiego, proboszcza parafii w Płazowie, w kościele parafialnym w Lipsku. Po nabożeństwie uczniowie Szkoły Podstawowej w Narolu zaprezentowali część artystyczną przygotowaną na dzisiejszą uroczystość. To ważne, by młodsze pokolenia pamiętały o bohaterstwie swoich przodków i o znaczeniu wolności.

Następnie poczty sztandarowe, delegacje gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele szkół, służb mundurowych oraz instytucji gminnych udali się pod Pomnik Poległych Żołnierzy 6. Dywizji Armii Kraków w Lipsku. Tam część oficjalna obchodów rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego.

Do zgromadzonych przy pomniku przemówił Burmistrz Miasta i Gminy Narol Grzegorz Dominik, a modlitwę poprowadził ks. Jan Radziszewski. Następnie odbyło się złożenie wieńców przez przybyłe na tę uroczystość delegacje władz samorządowych, służb leśnych, policji, jednostek gminnych, środowisk kombatanckich i szkół. W wydarzeniu wzięli również udział harcerze z Rudy Różanieckiej.

Dzięki tym uroczystościom pamięć o bohaterach Bitwy pod Narolem pozostaje żywa, a ich poświęcenie i odwaga stanowią niezłomny przykład patriotyzmu dla wszystkich pokoleń.

Galeria zdjęć, fot. MiG Narol.

elubaczow.com, MiG Narol


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here