VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2014 – w niedzielę wernisaż wystawy

0
fot. Muzeum Kresów
fot. Muzeum Kresów

Prace ponad 60 artystów będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej „VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego – Lubaczów 2014”. Otwarcie ekspozycji z uroczystym wręczeniem nagród laureatom oraz koncertem odbędzie się w niedzielę (21.09) o godz. 11:00 w Galerii Oficyna Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Pod koniec maja br. jury konkursu VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego – Lubaczów 2014 w składzie: Louiza Karapidakis (przewodnicząca), prof. Grzegorz Bienias, prof. Piotr Kielan, prof. Leszek Mądzik, prof. Apoloniusz Węgłowski, mgr Stanisław P. Makara (kurator konkursu) wybrało 100 prac 65 autorów do wystawy pokonkursowej spośród 425 dzieł nadesłanych przez 160 autorów. Od niedzieli ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających w Lubaczowie, a następnie w Warszawie i innych galeriach w Polsce. Na wystawie będzie można zobaczyć prace Kamila Pieczykolana z Wrocławia, który w tegorocznej edycji konkursu zdobył Grand Prix.

Muzeum Kresów w Lubaczowie od 1984 r. gromadzi współczesny rysunek. Od 1993 r. do kolekcji zaczęto włączać prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, dzięki czemu, co 3 lata nieustannie się ona powiększa. Zamierzeniem konkursu jest rejestrowanie współcześnie istniejących zjawisk artystycznych, a także stworzenie miejsca prezentacji dorobku rysowników. Za sprawą Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego można dostrzec nowe zjawiska i tendencje w tej dziedzinie sztuki. W środowisku polskich artystów konkurs organizowany przez lubaczowskie muzeum uznawany jest za prestiżowy przegląd. Świadczy o tym spora liczba zgłaszanych prac na każdą edycję, stylistyczna i formalna różnorodność oraz mistrzowskie wykonanie. Rangę Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego podkreśla także skład komisji konkursowej, reprezentujący najwyższy merytoryczny poziom. Uczestnicy przeglądu specjalizują się w ściśle określonych technikach rysunkowych, są artystami interdyscyplinarnymi, którzy łączą wiele technik warsztatowych. We wszystkich, dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział 1831 uczestników, którzy zaprezentowali 5076 prac.

Podczas otwarcia wystawy odbędzie się koncert pt. „Muzyka koloru i subtelnych brzmień Ravel, Debussy, Poulenc, Paderewski” w wykonaniu Magdaleny Skawińskiej (sopran) i Juliusza Trawińskiego (fortepian).

I.H., elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here