Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie otrzyma dotację w wysokości 800 tys. zł z przeznaczeniem na prace konserwatorskie i restauratorskie. Dziś (23.05) w Rzeszowie została podpisana umowa w tej sprawie.

Środki, które trafią do Lubaczowa zostały pozyskane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie zostanie wykorzystane na prace konserwatorskie zabytków pochodzących z archidiecezji lwowskiej, które znajdują się w utworzonym przy lubaczowskiej Konkatedrze Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej.

Proboszcz parafii konkatedralnej w Lubaczowie, ks. kan. Andrzej Stopyra, podkreślał wagę przyznanych środków.

To nasze centrum posiada unikatowe eksponaty, które wymagają renowacji, odnowienia, zakonserwowania. Między innymi ta umowa, którą podpisujemy, gwarantuje nam te środki. Wśród najbardziej cennych eksponatów jest gobelin z Żółkwi, ufundowany przez kobiety, uczestniczki Powstania Styczniowego w dziesiątą rocznicę powstania – mówił podczas uroczystego podpisania umowy ks. Andrzej Stopyra.

Przypomnijmy, ze to kolejna dotacja przekazana do lubaczowskiej parafii z tego programu. Niedawno podpisano umowę na prace konserwatorskie przy polichromii wnętrza kościoła.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here