Biskup Marian Rojek, Fot. diecezja.zamojskolubaczowska.pl

25 marca 1992 roku był przełomowym dniem dla polskiego Kościoła. Papież św. Jan Paweł II wydał bullę Totus Tuus Poloniae, która dała początek nowej strukturze wspólnoty religijnej w naszej ojczyźnie. Powstało wówczas 13 nowych diecezji, a jedną z nich była Diecezja Zamojsko-Lubaczowska.

Historia diecezji to nie tylko zapis ważnych wydarzeń kościelnych, ale również opowieść o duchowym dziedzictwie naszego regionu. W 1992 roku pierwszym biskupem zamojsko-lubaczowskim został Jan Śrutwa, który pełnił tę funkcję aż do 2006 roku. Po nim biskupem został Wacław Depo, a od 2012 roku stanowisko to zajmuje bp Marian Rojek. To właśnie ci duchowni kierowali losami diecezji, rozwijając jej struktury i działając na rzecz wiernych.

Katedrą Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej jest kolegiata zamojska pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, zbudowana w latach 1587-1598 przez hetmana Jana Zamoyskiego. Natomiast konkatedrą jest kościół pw. bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie, poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1991 roku, w trakcie wizyty w naszym mieście.

Obecnie diecezja liczy 187 parafii, zorganizowanych w 19 dekanatach. Teren powiatu lubaczowskiego obejmują: Dekanat Narol (Dziekan Ks. Julian Leńczuk, 9 parafii), Dekanat Lubaczów (Dziekan Ks. Andrzej Stopyra, 10 parafii), Dekanat Cieszanów (Dziekan Ks. Stanisław Solilak, 9 parafii).

Każdego roku pod koniec czerwca biskup Marian Rojek ogłasza decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here