25 marca 1992 roku był przełomowym dniem dla polskiego Kościoła. Papież św. Jan Paweł II wydał bullę Totus Tuus Poloniae, która dała początek nowej strukturze wspólnoty religijnej w naszej ojczyźnie. Powstało wówczas 13 nowych diecezji, a jedną z nich była Diecezja Zamojsko-Lubaczowska.
Historia diecezji to nie tylko zapis ważnych wydarzeń kościelnych, ale również opowieść o duchowym dziedzictwie naszego regionu. W 1992 roku pierwszym biskupem zamojsko-lubaczowskim został Jan Śrutwa, który pełnił tę funkcję aż do 2006 roku. Po nim biskupem został Wacław Depo, a od 2012 roku stanowisko to zajmuje bp Marian Rojek. To właśnie ci duchowni kierowali losami diecezji, rozwijając jej struktury i działając na rzecz wiernych.
Katedrą Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej jest kolegiata zamojska pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, zbudowana w latach 1587-1598 przez hetmana Jana Zamoyskiego. Natomiast konkatedrą jest kościół pw. bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie, poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1991 roku, w trakcie wizyty w naszym mieście.
Obecnie diecezja liczy 187 parafii, zorganizowanych w 19 dekanatach. Teren powiatu lubaczowskiego obejmują: Dekanat Narol (Dziekan Ks. Julian Leńczuk, 9 parafii), Dekanat Lubaczów (Dziekan Ks. Andrzej Stopyra, 10 parafii), Dekanat Cieszanów (Dziekan Ks. Stanisław Solilak, 9 parafii).
Każdego roku pod koniec czerwca biskup Marian Rojek ogłasza decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!