W Lubaczowie trwa wymiana opraw oświetlenia ulicznego oraz powstają nowe energooszczędne punkty oświetleniowe. Włączane są również latarnie, które były dotychczas wyłączone w ramach oszczędności.

Inwestycja realizowana w Lubaczowie jest częścią zadania p.n. „Modernizacja istniejącej i budowa nowej infrastruktury oświetleniowej oraz termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Związku Powiatowo-Gminnego Ziemia Lubaczowska”. Całość projektu będzie kosztować 11,85 mln zł, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych wynosi 10,67 mln zł. Natomiast część dotycząca naszego miasta będzie kosztować blisko 2,5 mln zł i obejmuje wymianę 415 sztuk opraw oświetleniowych, w tym: 204  szt. opraw drogowych LED o mocy 53W oraz 211  szt. opraw drogowych LED o mocy 75W. Zadanie to obejmuje ponadto budowę kilkunastu linii kablowych oświetlenia drogowego oraz modernizację i budowę infrastruktury oświetleniowej obiektów sportowych MOSIR.

Dzięki tej inwestycji nastąpi istotne ograniczenie zużycia energii, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, wynikających z produkcji energii elektrycznej, a także ograniczenie zużycia paliw pierwotnych.

Jednocześnie przy wymianie opraw, zostają włączone latarnie, które pozostawały dotychczas wyłączone (co druga lampa) w ramach oszczędności wprowadzonych na początku roku. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, włączane są również latarnie, wyłączone  wcześniej  w ramach oszczędności na osiedlach, na których wybudowano w  poprzednich latach oświetlenie ledowe: os. Jana Pawła II, os. Folwarki, ul. Słonecznej i ul. Handlowej oraz os. Mazury II i VI, a także na ulicach: Słowackiego, Konopnickiej, Nowej, Partyzantów, Starzyny, Tulipanowa, Szopena, Budowlanych, Kolejowej, Ofiar Katynia, mjr Hubala, Kurierów AK, Rzemieślniczej, Technicznej, Brzozowej, Zbożowej i Sadowej. 

Umowa podpisana 20 września z firmą Linter Energia sp. z o. o. przewiduje termin zakończenia całej inwestycji na październik 2024 roku.

To jednak nie koniec inwestycji w modernizację oświetlenia ulicznego w Lubaczowie, bo wiosną 2024 roku zostaną wymienione kolejne oprawy oświetleniowe i słupy na słupy kompozytowe oraz wykonany zostanie montaż instalacji fotowoltaicznych. Wartość tej inwestycji to blisko 1,6 mln zł.

Warto dodać także, że miasto Lubaczów początkiem grudnia br. otrzymało 497 040 zł na zadanie „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Lubaczowie – etap III” w ramach rządowego programu „Rozświetlamy Polskę”.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

6 komentarze

  1. Paradne, przez rok na ulicach i osiedlach było ciemno i niebezpiecznie niby z uwagi na oszczędności w budżecie miasta, ale teraz świetlne oprawy świateczne ulic rozkwitły w całej okazałości i na bogato. Pewnie dlatego ,że z pewnościa zarabia na tym prywatna firma której miasto płaci..

  2. Co do samego oświetlenia, że ledy jak najbardziej tak, ale dlaczego najgorsze z możliwych?? Chodzi o najgorsze dla wzroku człowieka, ten zimny biały kolor patrzac na oko min 6000K to jest najgorsza barwa światła dla ludzi, niszczy wzrok i ma wiele więcej niekorzystnych skutków dla ludzi, polecam poczytać na ten temat. Jak ledy to ewentualnie 3000-4000K lub mniej, wtedy jest światło bardziej naturalne i przyjazne dla wzroku, no ale zimne najtańsze a policzone pewnie jak za naturalny koloś oświetlenia.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here