Fot. Tomasz Mielnik, arch.

Z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na cykl wydarzeń „Na bój Polacy! Na święty bój!”. 2 i 3 września w Cieszanowie dla uczestników przygotowany zostanie m.in. piknik powstańczy i gra terenowa.

Pamiętacie zaginionego radnego, którego szukano w Lubaczowie przed miesiącem? Teraz Muzeum Kresów w Lubaczowie zachęca do udziału w kolejnej grze terenowej – „Ludwiku, wróć!”. Tym razem uczestnicy wsiądą na rowery, aby zatroskanej matce sprowadzić do rodzinnego Lwowa jej syna, powstańca spod Kobylanki, Ludwika Tarnawieckiego. 

– Gra będzie zawierać fabularyzowane sceny wywołujące emocje, jakie mogły towarzyszyć bohaterom sprzed 160 lat. Na trasie gry zostaną rozmieszczeni animatorzy w mundurach i strojach historycznych, którzy będą reprezentować różne formacje powstańcze. Stanowiska z animatorami zostaną odpowiednio ucharakteryzowane, aby ich scenografia wzmocniła klimat gry – zachęcają do udziału organizatorzy.

Zasady udziału szczegółowo opisane zostały na stronie internetowej Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Poza grą terenową, Muzeum Kresów zorganizuje również piknik powstańczy w Cieszanowie. To doskonała okazja, aby nauczyć się fechtunku, poznać techniki musztry oraz zobaczyć autentyczne stroje z okresu powstania styczniowego. Nie zabraknie również nauki powstańczych pieśni.

– Na jedno popołudnie Rynek zamieni się w powstańcze obozowisko, z namiotami, ogniskami, kuchnią, lazaretem, placem do ćwiczeń itd. Podczas pikniku rekonstruktorzy prezentować będą różnorodne aktywności, do których zapraszać będą także widzów – pokazy musztry, obsługi i naprawy broni z epoki, szycia mundurów, opatrywania rannych, śpiewu. W trakcie wydarzenia odbędą się też występy artystyczne przygotowane przez uczniów szkół podstawowych w Cieszanowie i Nowym Lublińcu. Na zakończenie pikniku wystąpi męska grupa śpiewacza „Mołodcy”, która wykona repertuar śpiewany przez powstańców w 1863 r. – mówią organizatorzy.

Szczegółowy program znajduje się na plakatach.

Wszystkie działania realizowane przez Muzeum Kresów w Lubaczowie w ramach projektu pn. „Na bój Polacy, na święty bój! Gra i działania edukacyjne w 160. rocznicę powstania styczniowego na pograniczu cieszanowsko-lubaczowskim” zostały dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, a także Powiatu Lubaczowskiego, Województwa Podkarpackiego oraz Miasta i Gminy Cieszanów. Współorganizatorem zadania jest stowarzyszenie Pospolite Ruszenie oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.

Partnerami projektu są: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Lublińcu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cieszanowie, Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie”, Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko, Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lubaczowie oraz Jednostka Strzelecka 2033 w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here