We wtorek, 11 lipca 2023 roku, w Cieszanowie i w Gorajcu już po raz trzeci odbędą się lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Program:
Godz. 11.00 – Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przed obeliskiem upamiętniającym ofiary OUN – UPA w Cieszanowie
Godz. 12.00 – Msza Święta w cerkwi w Gorajcu (filialny kościół rzymskokatolicki Parafii św. Wojciecha w Cieszanowie)
Godz. 13.30 – Spacer na cmentarz w Gorajcu
Godz. 15.00 – Obiad w (Zajazd Jawa – Cieszanów)
Godz. 15.45 – 18.00 – Konferencja naukowa pt. „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 80-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.” (W konferencji udział wezmą m. in.: ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec z UR, ksiądz ppłk. dr Eugeniusz Łabisz, Młodszy Inspektor ZS Tomasz Szczygieł, Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2033 w Lubaczowie, ks. Antoni Moskal, proboszcz z Pielni, prof. nadzw. dr hab. Antonio Olak, Prof. PhD Adam Kulczycki z Uniwersytetu w Strasburgu i inni).

Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945” (wystawa została przygotowana przez: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie). Ekspozycję będzie można obejrzeć w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Cieszanowie od 6 do 14 lipca 2023 r.

Organizatorami lokalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w Cieszanowie i Gorajcu są: Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej, Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha w Cieszanowie, Nadleśnictwo Narol, Hufiec ZHP w Lubaczowie, Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.

Patronat nad wydarzeniem sprawują Posłowie do Parlamentu Europejskiego: Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki z PiS oraz Krzysztof Hetman z PSL.

Informacja prasowa organizatorów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

10 komentarze

    • Pan nie zna celów tych obchodów. W Cieszanowie składa się hołd zamorowanych Polaków przez Ukraińców, a w Gorajcu, nieoficjalnie, zamordowanych Ukraińców przez Polaków w masakrze jaką dokonało tam LWP zabijając około 20% ukraińskich mieszkańców Gorajca (kobiety, dzieci, starcy, w sile wieku) i to ich pomnik tam jest na cmentarzu. Warto wiedzieć, że na terenie powiatu lubaczowskiego nie było Wołynia, tylko regularna wojna między UPA i AK z odwetami i niewinnymi ofiarami z obu stron. Do tego jeszcze występki milicji ukraińskiej i polskiej, o których się nie mówi, tylko wody w usta nabiera.

        • Każdy kto zna choć trochę regionalną historię wie jak wyglądały lokalne stosunki między Polakami a Ukraińcami. Panowie widać o historii wiedzą tyle co kot napłakał. Historia nigdy nie jest prosta i zawiera dużo niuansów, powodów i przyczyn, nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko ma swój cel, ma też swoich prowodyrów, i wy bierzecie udział w realizacji czyjegoś interesu polityczno biznesowego jako pożyteczni i… lepiej zajmijcie się swoim domem, wykoście trawę podprzatajcie pokój, a nie emocjonujecie się tym, co nikomu oprócz polityków nie jest potrzebne. Zmarli na Wołyniu mają swoje rodziny i to ich tragedie a nie całego narodu. A Wy? założę się, że groby waszych dziadków i dalszej rodziny chaszczami zarośnięte bo lepiej zająć się kimś, a nie sobą i swoją rodziną.

  1. PKP Intercity wyśle do Berlina pociąg przypominający o zamordowanej przez Niemców polskiej rodzinie Ulmów. Nie wyśle takiego wymyślnego pociągu z Przemyśla do Wrocławia, Szczecina czy Kołobrzegu a przypominającego gehennę Polaków zamordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej przez ukraińców.
    To jest polska symetria…,
    karabinowa kula za siekierę…

  2. Zbrodnia Wołyńska to było ludobójstwo, zagłada. Sposób mordowania Polaków – siekierami, piłami, palenie żywcem – był czymś tak niewyobrażalnie okrutnym, że niech ona też ma miano specjalne – genocidium atrox, ludobójstwo straszliwe, okrutne – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

    Dodam, że premier miał awersję to tej rasy od momentu powołania na urzędy. Dlatego od początku swego urzędowania ani razu nie odwiedził Kijowa ani innego miasta (nie był na Ukrainie ani razu do momentu wybuchu konfliktu FR vs UA). Gdyby nie chęć dopieczenia FR to pokazał by jaki ma naprawdę stosunek do ukrainców.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here