fot. Anna Arciszewska, TVP3 Rzeszów

Harcerze i strzelcy zapalili znicze w miejscach męczeństwa Polaków oraz grobach i przy pomnikach upamiętniających mieszkańców nieistniejących już wiosek na terenie powiatu lubaczowskiego.

Według szacunków na terenie obecnego powiatu lubaczowskiego, w latach 1944-1946 bandy UPA wymordowały ponad 3 tysiące osób, tylko za to, że były Polakami. Chcąc upamiętnić ofiary tych zbrodni, w trasę Rajdu Pamięci ze zniczami wyruszyli harcerze i strzelcy z lubaczowskiej Jednostki 2033 im. gen. Józefa Kustronia oraz pracownicy rzeszowskiego Oddziału IPN.

Cmentarz ewangelicki w Podlesiu, w gminie Lubaczów, był pierwszym przystankiem na trasie Rajdu Pamięci. Kolejne to cmentarz w Baszni Dolnej, a ostatnim punktem był pomnik w Rudce przypominający o napaści UPA w kwietniu 1944 roku. Cała trasa rajdu to prawie 20 km.

Uczestnikom Rajdu Pamięci towarzyszyli reporterzy TVP3 Rzeszów.

Zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej.

elubaczow.com, TVP3 Rzeszów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

3 komentarze

  1. Jakby co to przypomnę, że ominęliście wieś Wólka Krowicka w Gminie Lubaczów gdzie ukraincy palili i mordowali dwukrotnie a w nocy z 24 na 25 kwietnia 1944 roku był drugi bandycki napad! Ominęliście wieś bo odbudowała się czy dlatego że nie ma tam grobów?

    • Myślę że nie trzeba im przypominać, wiedzą to lepiej od ciebie. Przeczytaj że zrozumieniem artykuł i pomyśl. Uczestnicy, przeszli 20 km. Jak tą trasę chcesz połączyć z Wólką? Spalili Wólkę, Kronagi to też mieli dołączyć do jednego rajdu? Chciałeś zabłysnąć, nie wyszło. Byleś na rajdzie? Nie. Gdybyś był to byś napisał, że świetnie zorganizowany. Jak coś zapisz się z rok. Możesz też sam zorganizować swój z Wólki na Dąbrowę/Kornagi, czy gdzie tam chcesz.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here