Pocztówka, którą blisko 116 lat temu wysłano z Lubaczowa do Wiednia, w ostatnim czasie wróciła do naszego miasta. Co na niej widnieje, kto ją wysłał i jakim sposobem wróciła po tak długi czasie?
Pocztówka, o której piszemy, to najnowszy nabytek w kolekcji kartek pocztowych, które są w posiadaniu Muzeum Kresów w Lubaczowie. Trafiła on do muzealnych zbiorów dzięki Markowi Skulimowskiemu, przewodniczącemu Rady Muzeum przy Muzeum Kresów w Lubaczowie, a zarazem prezesowi i dyrektorowi wykonawczemu Fundacji Kościuszkowskiej. Przedstawia ona budynki koszarowe im. Franciszka Józefa I w Lubaczowie wybudowane w latach 1885–1887 dla 89. i 90. pułku piechoty armii austro-węgierskiej. Obecnie większość z nich zajmuje Zespół Placówek im. Jana Pawła II.
Nadawcą pocztówki jest żołnierz 89. pp – niejaki Ignatz Rosenbaum (lub Rosenbeim), najpewniej świeżo upieczony rekrut armii austro-węgierskiej. Na awersie, oprócz drukowanego widoku koszar, znajduje się odręczne pismo w języku niemieckim Ignatza. Zaznaczone są dwa okna budynku i podpisane „Mój pokój”, podobnie oznaczono wejście do kompleksu. Pod ilustracją widnieje data „10. / IV. 1907.” i krótka wiadomość: „Dzisiaj był całkiem wyczerpujący marszobieg i ćwiczenia wojskowe”. Poniżej podpis nadawcy – opisuje Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Pocztówka została wysłana do Aleksandra Stipka we Wiedniu, a treść korespondencji jest dość lakoniczna:
„Kochani rodzice !
Tutaj widzicie zdjęcie koszar, w których odbyłem moje pierwsze szkolenie wojskowe. Pokój, w którym mieszkam z moim współlokatorem, jest oznaczony. Jutro napiszę więcej”.
Jak pisze Muzeum Kresów w Lubaczowie, każda z tego typu pocztówek jest swego rodzaju przyczynkiem do poznania historii miasta i życia jego dawnych mieszkańców.
Składamy serdeczne podziękowania panu Markowi Skulimowskiemu za tak cenny dar! Jednocześnie zwracamy się z prośbą do ewentualnych posiadaczy starych widokówek lubaczowskich, by przekazać je do naszej kolekcji. Dzięki temu pocztówki zostaną opracowane i zabezpieczone, a o historii naszego regionu z tych niezwykle interesujących źródeł będą mogły dowiedzieć się kolejne pokolenia – pisze Muzeum Kresów.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!
Jaki to bylby widok dziś? Z ktorej strony?
ul. Kościuszki 145
czyli widok na glowna brame,na ktorej wisi pamiatkowa tablica?
Biorąc pod uwagę aktualny układ budynków nie jestem do końca przekonany, że jest to widok od ul. Kościuszki na Zespół Placówek mieszczący się pod numerem 145
pierwszy budynek to budynek internatu sosw drugi długi to obecna przychodnia