Jakie zagadki kryje w sobie lubaczowskie Wzgórze Zamkowe

0

W minionym tygodniu rozpoczął się pierwszy etap badań geofizycznych prowadzonych w ramach projektu pn. „Badania nieinwazyjne Wzgórza Zamkowego na terenie Zespołu Zamkowo-Parkowego przy Muzeum Kresów w Lubaczowie”. Zadanie to realizowane jest w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych”, a dofinansowano  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego funduszu celowego. Na zlecenie Muzeum Kresów w Lubaczowie prace prowadzi firma GPR24.com.pl Jacek Adamiec.

Ten etap prac obejmuje rozpoznanie za pomocą metody georadarowej. Podstawową zasadą działania tej metody jest emisja impulsu elektromagnetycznego przez antenę nadawczą w głąb ośrodka geologicznego bądź antropogenicznego. Impuls ten ulega załamaniu, odbiciu i tłumieniu. Tak przekształcona fala po odbiciu rejestrowana jest przez antenę odbiorczą. Uzyskane wyniki przedstawione są w postaci odzwierciedlającej budowę geologiczną badanego obszaru.

Na Wzgórzu Zamkowym i jego otoczeniu wykonano szereg profili georadarowych. Po ich opracowaniu będzie można uzyskać mapy głębokościowe oraz przekroje prezentujące strukturę gruntu.

Dodatkowo podczas prac wykonano kilka oblotów dronem dzięki, którym możemy podziwiać  Zespołu Zamkowo-Parkowego z lotu ptaka. Jednak to nie tylko ładne widoki ale również archeologia lotnicza. Jest to gałąź archeologii zajmująca się analizą zdjęć lotniczych i poszukiwaniu na nich stanowisk archeologicznych.

Przy obecnym braku opadów można z góry wyraźnie zauważyć ciągi wysuszonej trawy odzwierciedlające przebieg fundamentów dworskiej  Oficyny zwanej inaczej Winklem. Oficyna była ostatnim budynkiem istniejącym na lubaczowskim Wzgórzu  Zamkowym – została ona rozebrana w poł. XX w.

Zapraszamy również do obejrzenie filmu z pierwszego etapu prac:

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here