Trwają zapisy na „Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic” 2022. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 17-18 czerwca na terenie dwóch powiatów: lubaczowskiego (województwo podkarpackie) oraz tomaszowskiego (województwo lubelskie).

Organizowany od 2015 roku, przez Powiat Lubaczowski i Stowarzyszenie Geoturystyczne Roztocze Wschodnie, Festiwal ma na celu propagowanie aktywnego spędzania czasu poprzez turystykę rowerową oraz promowanie atrakcji przyrodniczych, turystycznych i historycznych na terenie Rezerwatu Biosfery Roztocze oraz Geoparku Roztocze, zarówno na terenie województwa lubelskiego jak i podkarpackiego. W tym roku do grona organizatorów dołączył Powiat Tomaszowski, a partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.

Tegoroczny Festiwal to dwa niezależne od siebie rajdy, których trasy przebiegają w obszarze pogranicza przyrodniczego i kulturowego regionów i państw, wśród naturalnych krajobrazów z różnogatunkowymi lasami. Festiwal to także promocja aktywnego trybu życia, turystyki bazującej na emocjach, połączenia aktywnego wypoczynku ze zgłębianiem wiedzy o regionie. Impreza zgromadziła już grono stałych fanów, którzy przyjeżdżają co roku z całej Polski, by z perspektywy roweru odkrywać i doświadczać uroków Roztocza Wschodniego.

Pierwszego dnia – w piątek 17 czerwca organizatorzy zapraszają na  95-kilometrowy rajd „Trasami Geoparku Roztocze”. Start i meta w Lubaczowie, a  po drodze mnóstwo przyrody, zabytkowe cerkwie, krzyże kamieniarki bruśnieńskiej, skamieniałe drzewa i  dziewicze źródła Tanwi.

Z kolei w sobotę 18 czerwca start i finisz przy II LO w Tomaszowie Lubelskim.  Na trasie 74-kilometrowego rajdu „Trasami biosfery Roztocze” m.in.  Góra Wapielnia, wieża widokowa w Suścu, Szumy na Tanwi czy Pałac Łosiów w Narolu.

Na rajdy obowiązują zapisy, z którymi warto się pospieszyć, ponieważ na każdą z wypraw przewidziano limit 150 uczestników. Zapisy, regulamin oraz pozostałe informacje na stronie www.roztoczebezgranic.pl.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Polska Organizacja Turystyczna, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze, Wojewoda Podkarpacki, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej  w Lublinie- Wydział Nauk o Ziemi  i Gospodarki Przestrzennej.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here