Skansen „Przygródek” Muzeum Kresów w Lubaczowie powiększył się o nowy obiekt. W Zespole Zamkowo-Parkowym stanęła dawna świetlica z Opaki wzniesiona z drewna ok. 1930 r.

Budynek w 2006 r. został w częściach przeniesiony do Lubaczowa. Złożono go w latach 2018–2019 i jako pierwszy z czterech planowanych domów zapoczątkował sektor małomiasteczkowy przyszłej ekspozycji skansenowskiej.

W 2021 roku Muzeum Kresów w Lubaczowie udało się pozyskać fundusze, które pozwoliły na wykonanie prac konserwatorsko-restauracyjnych. Łącznie prace objęły 12 skrzydeł drzwiowych, 58 ram okiennych wraz z ich oszkleniem oraz 8 okiennic. Elementy te zaopatrzono w dziesiątki niezbędnych akcesoriów, takich jak klamki, zamki, zawiasy, zakrętki, haczyki, skoble, zasuwki itp. Prace wykonywała firma Lesław Milo Zakład Stolarski Wielobranżowe Renowacje i Naprawy z Lubaczowa.

– Budynek z odnowionymi drzwiami i oknami wyraźnie zyskał na ogólnej estetyce. O jego nowym obliczu świadczy też zastosowana kolorystyka, oparta na przeprowadzonych wcześniej badaniach nawarstwień malarskich. Wybrany kolor szaro-niebieski, dostosowany do wczesnej fazy istnienia budynku, podkreślił jego walory plastyczne. Typowe dla lubaczowskiego budownictwa drewnianego przełomu XIX i XX i 1. poł. XX w. proporcje i dekoracje architektoniczne zostały wzbogacone o ciekawe detale stolarskie i dopełnione przez odpowiednią kolorystykę – tłumaczą muzealnicy.

Prace konserwatorko-restauracyjne zostały w całości sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków.

Galeria zdjęć, fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.

AH, elubaczow.com, Muzeum Kresów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here