Wyjątkowe bogactwo wydarzeń w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów

0

Miniony weekend przebiegł w naszym regionie pod znakiem wydarzeń organizowanych w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Bogactwo tej imprezy widać było szczególnie w festiwalową niedzielę, którą rozpoczęła Kresowa Msza Święta.

Po mszy świętej z udziałem muzyków i chóru pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego dokonano otwarcia wystawy „Wygnaniec” poświęconej abp. Eugeniuszowi Baziakowi, a następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych Polaków z Kresów Płd.-Wsch. Rzeczypospolitej.

Tuż przed południem rozpoczęło się II Forum – Polacy na Wschodzie. Spotkanie poświęcone było współpracy organizacji polskich działających na Ukrainie, Białorusi i Litwie z instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi i środowiskami kresowymi w Polsce w działaniach na rzecz zachowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.

Popołudnie i wieczór to z kolei kolejna odsłona plenerowej imprezy „Lubaczów – lata dwudzieste, lata trzydzieste”, połączona z konkursem na najpiękniejsze przebranie oraz licznymi atrakcjami.

Zwieńczeniem weekendowych wydarzeń był koncert w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, podczas którego wybrzmiało m.in. Oratorium Wołyńskie „Kres Kresów” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego oraz chóru mieszanego pod dyrekcją Elżbiety Krzemińskiej. Na scenie wystąpiła także Anna Jurksztowicz.

Szczegółowy program kolejnych wydarzeń jest dostępny na stronie www.festiwalkresow.pl.

Materiał TVP3 Rzeszów:

Reportaż o Festiwalu Dziedzictwa Kresów pojawił się także w głównym wydaniu wczorajszych Wiadomości TVP (od 26:30):


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here