Za nami niedzielny (06.08) finał Festiwalu Dziedzictwa Kresów. w jego ramach przeprowadzono konkurs kulinarny „Kresowe Jadło”, do którego przystąpiło 34 Koła Gospodyń Wiejskich. Jakie danie wypadło najlepiej w ocenie jury?

Do tegorocznej rywalizacji w renomowanym konkursie „Kresowe Jadło” przystąpiło Koła Gospodyń Wiejskich z Podkarpacia i Lubelszczyzny, które przygotowywały potrawy związane z kresową kuchnią okolicznościową i odświętną. To był prawdziwy festiwal smaków i tradycji kulinarnej, który zachwycił zarówno jury, jak i uczestników Festiwalu.

Komisja konkursowa, złożona z wybitnych postaci ze świata kulinariów i kulturoznawstwa, miała nie lada wyzwanie w ocenie tych wyjątkowych dań. Na czele komisji stał Pascal Brodnicki – mistrz kuchni, autor książek kucharskich oraz osobowość telewizyjna, który przewodniczył ocenie potraw. W skład jury wchodzili również dr hab. prof. UMCS w Lublinie Mariola Tymochowicz – etnolog, doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa oraz Mieczysław Czytajło – członek komisji – Akademia Dziedzictwa Kresów w Krakowie. Ich profesjonalizm i wrażliwość na dziedzictwo kulinarne regionu stanowiły niezwykle istotne kryteria oceny.

W efekcie tego fascynującego konfrontowania smaków i tradycji, udało się wyłonić zwycięzców. Zaszczytne I miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich z Antoników w gminie Lubaczów za ich przepysznego „szczupaka z szafranem i rodzynkami”. II miejsce przyznano Gospodyniom z Giedlarowej za „gołąbki orkiszowe z bukietem warzyw w sosie grzybowym”. Na III miejscu uplasowały się Gospodynie ze Starego Sioła, które zachwyciły jury swoimi „pierogami z kaszy jaglanej”.

Ponadto, uczestnictwo w konkursie „Kresowe Jadło” było doskonałą okazją do docenienia innych wspaniałych kreacji kulinarnej pasji. Jury przyznało aż 8 wyróżnień dla: KGW Futory za „czulent z wołowiny z macą”, KGW Basznia Dolna za „szwaby”, KGW Więckowice za „kwas czyli podkarpacka zupa wigilijna z bułką drożdżową”, KGW Budomierz za „gołąbki z tartych ziemniaków z kaszą i maślanką”, KGW Basznia Górna za „kudłate pierogi”, KGW Ubrodowice za „bigos tradycyjny”, KGW Dąbrowa za „gęś nadziewana kaszą gryczaną i grzybami leśnymi podawana z kryżałką”, KGW Załuże za „gołąbki z tartych ziemniaków z okrasą”.

Całe wydarzenie nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania i wsparcia organizatorów. Gmina Lubaczów była głównym organizatorem konkursu, a Województwo Podkarpackie i Centrum Kulturalne w Przemyślu współorganizatorami. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu, mogliśmy cieszyć się wyjątkowymi smakami i tradycją kulinarną regionu.

Galeria zdjęć z rozstrzygnięcia konkursu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here