Młodzi kucharze odtwarzali kuchnię naszych przodków. W miniony piątek w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej odbyły się warsztaty „Kuchmistrz w polskim języku brzmi kuchenny nauczyciel – wokół interpretacji i odtwarzania historycznych receptur”.

Wiedzę na temat tajników dawnego kucharzenia przekazywali edukatorzy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zajęcia były skierowane do uczniów czterech szkół, reprezentantów profili gastronomicznych i żywieniowych – Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach, Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu, Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku oraz Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie Skłodowskiej w Jarosławiu.

W czasie warsztatów uczestnicy odtworzyli przepisy zawarte w najstarszych polskich książkach kucharskich. Młodzi kucharze przygotowali takie potrawy jak „Bigosek” z ryb słonych z konfektem z szałwii i musztardą piernikową oraz kaszę z wiśni z kołaczem migdałowym i konfektem figowym. Przepisy pochodziły m.in. z „Kuchmistrzostwa” wydanego około 1540 roku oraz z Compendium Ferculorum autorstwa Stanisława Czernieckiego, najstarszej polskiej książki kucharskiej.

Warsztaty miały na celu nie tylko praktyczne wykonanie potraw, ale przede wszystkim poznanie tajników, źródeł i inspiracji w kuchni historycznej. Organizatorzy chcieli pokazać, że kuchnia to także opowieść o historii naszego kraju, o wpływach kulturowych i zmianach zachodzących na przestrzeni wieków. Dziedzictwo kuchni historycznej daje również niewyczerpane możliwości eksperymentowania ze smakami oraz jest ważną lekcją dla przyszłych pokoleń kucharzy.

Organizatorzy wierzą, że umiejętności zdobyte w czasie warsztatów będą przydatne uczestnikom w konkursie dla szkół gastronomicznych, który odbędzie 7 listopada. Będzie to doskonała okazja do wykorzystania zdobytej wiedzy oraz uhonorowania tradycji kulinarnej naszego kraju.

Organizatorami wydarzenia byli Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gmina Lubaczów. Warsztaty były częścią tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Galeria zdjęć.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here