16.11.2017r. godz. 13:00 - Aniela Mrówka - mistrzyni unikalnego śpiewu i kontynuator obrzędów ludowych pogranicza nadsańskiego"

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

 · 14 listopada 2017 o 9:40 · 2 komentarze · czas czytania: 2 minutes

W niedzielę (12.11) zakończyła się XVII edycja Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej im. Ks. Kard. Władysława Rubina w Lubaczowie. W uroczystościach wziął udział m.in. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Fot. sejm.gov.pl

Podczas niedzielnej (12.11) mszy festiwalowej w lubaczowskiej Konkatedrze Marszałek Kuchciński przekazał parafii kopię sztandaru I Brygady Legionów Polskich, który ufundował. W trakcie swojego wystąpienia apelował o zjednoczenie. Jego zdaniem:

„Polska rozwija się i umacnia się polska wolność, ale w rocznicę stulecia odzyskania niepodległości, którą rozpoczynamy wczorajszymi i dzisiejszymi uroczystościami, jesteśmy w podobnej sytuacji, jak sto lat temu. „W sytuacji potrzeby zjednoczenia przed kolejnym zadaniem odbudowy patriotyzmu i wolności i poczucia wspólnoty. Potrzebujemy zjednoczenia wszystkich wokół naprawy państwa, czyli budowy silnej, solidarnej i bezpiecznej Polski” – cytuje marszałka Radio Rzeszów.

Podczas uroczystej mszy świętej Marszałek Kuchciński wręczył również statuetkę „Bogu i Ojczyźnie”, która jest przyznawana w ramach Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. Ks. Kard. Władysława Rubina. Otrzymał ją fotograf Adam Bujak, który przez 43 lata fotografował Jana Pawła II. Kapituła przyznała ją fotografowi za szczególne krzewienia wartości patriotycznych i narodowych. Statuetkę „Bogu i Ojczyźnie” w kategorii instytucja otrzyma także Zespół Artystyczny Wojska Polskiego podczas koncertu w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się w piątek (10.11), a zakończył w niedzielę (12.11). W jego ramach mogliśmy pooglądać prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów lubaczowskiego liceum i spotkać się z Grzegorzem Łubczykiem, byłym ambasadorem RP na Węgrzech. Nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie MDK wystąpili m.in. lubaczowscy artyści, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Chór GRH „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”, raper Tadeusz „Tadek” Polkowski, Zespół „SOUL”, Zespół „Biez Bend” oraz Kinga i Arkadiusz Głogowscy, artyści scen warszawskich.

Patronat nad festiwalem objęli: Biskup Marian Rojek – Pasterz Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, Abp. Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski, prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

 

Obejrzyj materiał TVP Rzeszów.

elubaczow.com, radio.rzeszow.pl, sejm.gov.pl, lubaczow.pl


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Przed nami XVII Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”
PiS wybrał władze regionalne. Szefem Marek Kuchciński, „nasi” w zarządzie
Bogu i Ojczyźnie w Lubaczowie

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (2)
Leszek 14.11.2017 ~ 22:17:11
IP: 188.146.***.***

A co na uroczystości robi komunistyczny prokurator, aktywista PZPR, oskarżający w stanie wojennym opozycjonistę Antoniego Pikula?

Majka 15.11.2017 ~ 21:17:05
IP: 5.172.***.***

Przepiękny koncert w MDK w sobotę i niedziele, powalał z nóg, byliśmy w szoku, brawo dla organizatorów a szczególnie dla p. Wojciecha Mamczury.
Nie spodziewałam się tak wysokiej klasy, wielki „szacun”

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

110 lat Banku Spółdzielczego w Lubaczowie – zobaczcie film

Nowa mroczna maszyna od Game Over Cycles – VIDEO

fotorelacje

70 lat Klubu Sportowego Victoria Stary Dzików [ZDJĘCIA Z GALI]

W Baszni Dolnej mają przedszkole na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]

Zaprószenie ognia w Lubaczowie, trzy osoby podtrute [ZDJĘCIA]

X