Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

2

W niedzielę (12.11) zakończyła się XVII edycja Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej im. Ks. Kard. Władysława Rubina w Lubaczowie. W uroczystościach wziął udział m.in. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Fot. sejm.gov.pl

Podczas niedzielnej (12.11) mszy festiwalowej w lubaczowskiej Konkatedrze Marszałek Kuchciński przekazał parafii kopię sztandaru I Brygady Legionów Polskich, który ufundował. W trakcie swojego wystąpienia apelował o zjednoczenie. Jego zdaniem:

„Polska rozwija się i umacnia się polska wolność, ale w rocznicę stulecia odzyskania niepodległości, którą rozpoczynamy wczorajszymi i dzisiejszymi uroczystościami, jesteśmy w podobnej sytuacji, jak sto lat temu. „W sytuacji potrzeby zjednoczenia przed kolejnym zadaniem odbudowy patriotyzmu i wolności i poczucia wspólnoty. Potrzebujemy zjednoczenia wszystkich wokół naprawy państwa, czyli budowy silnej, solidarnej i bezpiecznej Polski” – cytuje marszałka Radio Rzeszów.

Podczas uroczystej mszy świętej Marszałek Kuchciński wręczył również statuetkę „Bogu i Ojczyźnie”, która jest przyznawana w ramach Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. Ks. Kard. Władysława Rubina. Otrzymał ją fotograf Adam Bujak, który przez 43 lata fotografował Jana Pawła II. Kapituła przyznała ją fotografowi za szczególne krzewienia wartości patriotycznych i narodowych. Statuetkę „Bogu i Ojczyźnie” w kategorii instytucja otrzyma także Zespół Artystyczny Wojska Polskiego podczas koncertu w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się w piątek (10.11), a zakończył w niedzielę (12.11). W jego ramach mogliśmy pooglądać prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów lubaczowskiego liceum i spotkać się z Grzegorzem Łubczykiem, byłym ambasadorem RP na Węgrzech. Nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie MDK wystąpili m.in. lubaczowscy artyści, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Chór GRH „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”, raper Tadeusz „Tadek” Polkowski, Zespół „SOUL”, Zespół „Biez Bend” oraz Kinga i Arkadiusz Głogowscy, artyści scen warszawskich.

Patronat nad festiwalem objęli: Biskup Marian Rojek – Pasterz Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, Abp. Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski, prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

 

Obejrzyj materiał TVP Rzeszów.

elubaczow.com, radio.rzeszow.pl, sejm.gov.pl, lubaczow.pl

Zobacz także

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here