Zakończyła się XXI edycja Narodowego Polskiego Festiwalu Patriotycznego „Bogu i Ojczyźnie” im. Ks. Kard. Władysława Rubina. Przez trzy dni, od piątku (7.10) do niedzieli (9.10) mieszkańcy i goście Lubaczowa mogli uczestniczyć w licznych wydarzeniach artystycznych i spotkaniach.

Festiwal rozpoczął się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie spotkaniem z młodzieżą pt. „Lwów – legenda zawsze wierna”. O dziejach miasta mówił Ryszard Jan Czarnowski, autor wielu książek i grafik. Zaprezentował wybrane lwowskie zabytki, przytoczył legendy i najważniejsze wydarzenia historyczne. Nie zapomniał o śladach polskości i o związkach Lwowa i Lubaczowa.

Następnie Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, wygłosił prelekcję pt. „Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch”. Mówiąc o autorce podkreślał, że duży wpływ na jej twórczość miało wykształcenie i wychowanie w duchu patriotycznym, a kłopoty z cenzurą sprawiły, że publikowała pod wieloma pseudonimami.

Spotkania w MBP zakończone zostały wieczorem poetyckim, który poświęcony został twórczości lubaczowskiej poetki – Barbary Mazurkiewicz. Najpierw uczestnicy wysłuchali jej wierszy w interpretacji młodych aktorów z Teatru „Lentylki” działającego w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie pod kierownictwem instruktor Krystyny Czury. Później poeci portalu E-Literaci – Jadwiga Bujak-Pisarek oraz Włodzimierz Nikonowicz wspominali zmarłą w 2021 r. koleżankę.

W sobotę dla uczestników Festiwalu w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbył się koncert Przemysława Góreckiego, który zagrał melodie patriotyczne na harfie laserowej. Tego dnia na scenie wystąpiło także „Studio Piosenki MDK”, a następnie widzowie usłyszeli koncert zespołu „Bies Band” z Przemyśla.

Ostatni dzień Festiwalu zainaugurowany został mszą świętą w Konkatedrze. Wieczorem w MDK odbył się koncert „Kochany Lwów”. W jego ramach wystąpił Wojciech Habel – aktor scen polskich. Studia ukończył na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie – Filia we Wrocławiu. Zadebiutował w 1986 r. na scenie Ośrodka Teatru Otwartego „Kalambur” we Wrocławiu. W „Królu Malowanym” Urszuli Kozioł, w reżyserii Bogusława Litwińca, wcielił się w rolę Ministra Hukupuku. Aktora niejednokrotnie zobaczyć mogliśmy również na scenie Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie (1988-93) czy Bagatela w Krakowie (1995-98). Jest on aktorem znanym również z dramatu „Gry uliczne” czy dramatu „Mewy (fragmenty życiorysu)”.

Festiwal zakończony został występem zespołu „Promyki Krakowa”. Artyści wystąpili w strojach ludowych z różnych regionów Polski. Poprzez swoją twórczość muzyczną starają się łączyć pokolenia, aby przekazywać nieprzemijające wartości polskiego folkloru, pieśni patriotycznych i muzyki poważnej.

Organizatorzy zapraszając na kolejną edycję Festiwalu wręczyli wszystkim uczestnikom drobne upominki.

Galeria zdjęć z wydarzeń w MDK w Lubaczowie, fot. MDK.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here