Od 18 do 20 października trwał XIX Narodowy Polskim Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. Ks. Kard. Władysława Rubina. Wydarzenie organizowane jest by przypominać i kultywować najważniejsze wartości patriotyczne.

W tym roku hasłem przewodnim było 100-lecie Odzyskania Kresów Wschodnich i 80-lecie ich utraty. W programie znalazły się projekcje filmu, spotkania, występ teatru, koncerty i występy artystyczne. Na pierwsze z nich – projekcje filmu „Pieśń o wypędzonych” w reżyserii Lusi Ogińskiej organizatorzy zaprosili do Miejskiej Biblioteki Publicznej w piątek (18.10). W instytucji mogliśmy się spotkać z Bolesławem Samosiukiem, który przedstawił „Kresowe spotkanie”. Następnie organizatorzy zaprosili do Państwowej Szkoły Muzycznej, gdzie 100-lecie Odzyskania Kresów Wschodnich zaprezentowali w filmie, poezji i piosence. Z programem „Kresy przedwojenne Polski w piosence i żartach” wystąpił teatr „Grot” z Warszawy”, a o godz. 21:00 odbył się Apel Jasnogórski i „Spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II” – czytamy na oficjalnej stronie Lubaczowa.

Festiwalowa niedziela rozpoczęła się mszą świętą w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a wieczorem mieszkańcy Lubaczowa i okolic popołudniu tłumnie przybyli do hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tutaj najpierw z wykładem „Kresy Wschodnie w historii i filmie” wystąpił historyk Stanisław Niceja, a następnie wręczono statuetki „Bogu i Ojczyźnie”. Wyróżnienie to otrzymują osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w krzewienie patriotyzmu i najważniejszych wartości. W tym roku statuetkę otrzymała Luba Derdziak, doktor nauk teleologicznych ze Lwowa. Statuetka trafiła także do Państwowego Zespółu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który tego dnia wystąpił pod dyrygenturą Jacka Bonieckiego. To własnie ten wstęp był artystycznym zwieńczeniem trzydniowego festiwalu, który zakończyła projekcja filmu „Spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II” i Apel Jasnogórski.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here