Lubaczów: Abp Eugeniusz Baziak, ks. inf. Jan Jagodziński, ks. prałat Jakub Winiarz i Józef Czajkowski uhonorowani

0

Radni Rady Miejskiej w Lubaczowie podczas uroczystej sesji, która odbyła się w niedzielę (26.06) w Miejskim Domu Kultury wyrażając podziękowanie za szczególne zasługi dla miasta uhonorowali abp. Eugeniusza Baziaka, ks. inf. Jana Jagodzińskiego, ks. prałata Jakuba Winiarza i Józefa Czajkowskiego wpisami do do Księgi Honorowej Miasta Lubaczowa.

W trakcie uroczystej sesji przedstawiono sylwetki wszystkich uhonorowanych.
W trakcie uroczystej sesji przedstawiono sylwetki wszystkich uhonorowanych.

Dla uczczenia 70. rocznicy ustanowienia „Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie”, 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie i 1050. rocznicy chrztu Polski wpisem do Księgi Honorowej Miasta Lubaczowa wyróżniony został Arcybiskup Wygnaniec Eugeniusz Baziak. Urodził się on 8 marca 1890 r. w Tarnopolu. Po wojnie zamieszkał w Lubaczowie. W uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. 15 sierpnia 1946 r. odprawił nabożeństwo pontyfikalne. Tak zaczęła funkcjonować „Archidiecezja Lwowska z siedzibą w Lubaczowie”, a kościół p.w. św. Stanisława BM został prokatedrą. Decyzja abp. Baziaka zamieszkania w Lubaczowie uczyniła miasto stolicą Archidiecezji przez kolejne 45 lat. Abp. Eugeniusz Baziak zmarł nagle 15 czerwca 1962 r. na zawał serca.

Dla uczczenia 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie, wpisem do Księgi Honorowej Miasta Lubaczowa uhonorowany został także ks. inf. Jan Jagodziński. Urodził się on 6 maja 1929 r. w Lubaczowie. We wrześniu 1982 r. objął probostwo. To za jego czasu trwała budowa lubaczowskiej prokatedry, a 19 czerwca 1983 r. miała miejsce rekoronacja cudownego obrazu MB Łaskawej przez św. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Ks. Jan Jagodziński był też dziekanem lubaczowskim i kierownikiem Wydziału Duszpasterskiego w Kurii Metropolitalnej w Lubaczowie. Zmarł 20 marca 2015 r. Pochowany został w grobowcu kapituły konkatedralnej na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie. Był dotychczas jedynym księdzem z Lubaczowa, posiadający tytuł infułata.

Dla uczczenia 70. rocznicy ustanowienia „Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie” oraz 1050. rocznicy chrztu Polski, wyróżniony wpisem został także ks. Prałat Jakub Winiarz, który urodził się 16 lipca 1914 r. w Rodatyczach. 25 maja 1962 r. otrzymał nominację na administratora parafii w Lubaczowie. W 1964 r. obchodził jubileusz 25-lecia kapłaństwa. W tym samym roku otrzymał nominację na dziekana dekanatu lubaczowskiego. W 1966 r. parafia prokatedralna stała się ośrodkiem obchodów uroczystości Milenium Chrztu Polski na terenie archidiecezji. W uznaniu za zaangażowanie w pracy duszpasterskiej w lipcu 1971 r. ks. Jakub Winiarz został podniesiony do godności Kanonika Gremialnego Kapituły Archidiecezjalnej, a następnie Prałata Honorowego Ojca Świętego. 8 czerwca 1981 r. zapoczątkował wielkie dzieło rozbudowy lubaczowskiej prokatedry. Rozpoczęcie budowy przypadło w czasie budzenia zrywu wolnościowego „Solidarność”. Ks. prał. Jakub Winiarz uczestniczył w uroczystości poświęcenia sztandaru NSZZ „Solidarność” Ziemi Lubaczowskiej 29 listopada 1981 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego to właśnie zaufanej osobie ks. Prałata powierzono przechowanie tej cennej pamiątki. Na dwa miesiące przed śmiercią, 6 czerwca 1982 r., już schorowany ks. Winiarz był świadkiem wmurowania poświęconego przez św. Jana Pawła II w 1979 r. kamienia węgielnego pod nową prokatedrę. Uroczystość ta zbiegła się w czasie z kolejnym, trzecim już nawiedzeniem parafii lubaczowskiej przez NMP w kopii obrazu Jasnogórskiego. Wydarzenie to stało się zwieńczeniem jego życia. Ten niezwykle zasłużony Kapłan zmarł 26 sierpnia 1982 r.

Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy dydaktycznej i artystycznej oraz 40-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Towarzystwa Muzycznego w Lubaczowie, wpisem do Księgi Honorowej Miasta Lubaczowa uhonorowano także Józefa Czajkowskiego – pierwszego dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaczowie, która w znacznym stopniu podniosła na wyższy poziom kulturę muzyczną społeczeństwa miasta i regionu. Józef Czajkowski pozyskał dla Lubaczowa wielu wybitnych polskich muzyków, z którymi zorganizował wysokiej rangi wydarzenia muzyczne. Jego dokonania zostały nagrodzone w 1971 r. odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”. Z kolei uchwałą Rady Państwa z 27 czerwca 1984 r. uhonorowano go Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 1988 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej przyznało mu odznakę „Za Zasługi dla Województwa Przemyskiego”. Ponadto otrzymał m.in. nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Oświaty i Wychowania. Po przejściu na emeryturę z okazji Dnia Nauczyciela w 1999 r. otrzymał nagrodę indywidualną I stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, nadaną przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Ponadto podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, Burmistrz Miasta Lubaczowa złożył podziękowania Mateuszkowi Kubiszynowi za osiągnięte wyniki sportowe i godne reprezentowanie naszej społeczności podczas zawodów.

elubaczow.com, lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here