Za nami Dni Lubaczowa 2023 [RELACJA]

0

Muzyka z serca miasta rozlegała się przez trzy dni. Było również wesoło i sportowo. Tegoroczne święto miasta i mieszkańców Lubaczowa dobiegło końca.

fot. Artur Brzyski

Dni Lubaczowa rozpoczęły się 16 czerwca. Zainaugurował je „Bieg Orląt”. Na linii startu, w Lesie Niwki zgromadzili się dziewięciolatkowie ze szkół podstawowych. Do pokonania mieli trasę o długości 1421 metrów. Po dotarciu do mety, przy mogile pomordowanych mieszkańców Lubaczowa wspólnie odśpiewano hymn narodowy oraz złożono kwiaty i znicze. Na zakończenie Maria Magoń Prezes TMLiKPW oddział Lubaczów wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe karty i medale, a także słodkie upominki.

Następnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie promujące czasopismo „Jednodniówka”. Uczestniczyli w nim autorzy artykułów oraz członkowie zespołu redakcyjnego. O swojej pracy nad tworzeniem publikacji opowiedzieli Marek Małecki, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Janusz Mazur, redaktor naczelny oraz autorzy tekstów: Janusz Waldemar Zubrzycki, Maria Magoń, Adam Kubrak i Adam Łazar.

Później w Państwowej Szkole Muzycznej wystąpił krakowski zespół KROKE. Grupa początkowo kojarzona była z muzyką klezmerską. Teraz w swojej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. Wymyka się wszelkim kategoryzacjom i szufladkowaniu.

Piątek – pierwszy dzień Dni Lubaczowa zakończył się w Miejskim Domu Kultury projekcją bajki dla dzieci „Jak zostałem samurajem”. Opowiadała ona o Hanku, który wybrał się na wyspę zamieszkaną tylko przez koty, by spełnić swoje marzenie o zostaniu samurajem.

Sobota rozpoczęła się tradycyjnie na sportowo. Na Orliku rozegrano Turniej Siatkówki Plażowej, Turniej Tenisa Ziemnego dla Młodzieży i Turniej Piłki Nożnej z FA. Odbyły się również zawody biegowe. Ponadto w hali sportowej MOSiR rozegrano mecz towarzyski pomiędzy LBC SQUAD vs Sanitex Silver Team Lubaczów.

Tego dnia na Rynku można było wykonać sobie bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Lubaczowskiego Dnia Serca. Po południu odważni wzięli udział w wyścigu piwoszy ulicami miasta „Rajdowcy Browarowcy”. Na scenie pojawiły się zespoły muzyczne z MDK, a dzień zakończył występ gwiazdy wieczoru – Farben Lehre, zespołu punkrockowego powstałego w 1986 r.

W ostatni dzień świętowania nie było końca wariacjom na Pływalni Miejskiej Aquasfera. Po południu na Rynku ruszyły gry i zabawy oraz animacje dla dzieci. Na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne i Wolna Przestrzeń Muzyczna. Planowo Dni Lubaczowa zakończyć się miały wspólnie z grupą Leniwiec, jednak z przyczyn zdrowotnych wokalistki zespołu ich występ został odwołany. Organizatorzy w ostatniej chwili zaprosili Chłopców z Placu Broni, którzy wykonali piosenki o miłości, pokoju, wolności i przyjaźni.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here