Lubaczów obchodził Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

0

W czwartek (28.01) w powiecie lubaczowskim obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Nasz region odwiedziły osoby, które przeżyły te tragiczne wydarzenia i ich potomkowie. 

Fot. MBP w Lubaczowie
Fot. MBP w Lubaczowie

Obchody V Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Lubaczowie rozpoczęły się w Muzeum Kresów, gdzie znajdują się liczne pamiątki po lubaczowskich Żydach. Kolejnym punktem programu było uczczenie pamięci Żydów lubaczowskich przy obelisku ku czci pomordowanych Żydów z Lubaczowa i okolic na Plebańskim Polu pod Dachnowem. Następie goście z Izraela zwiedzili Kresową Osadę w Baszni Dolnej. Wieczorem z mieszkańcami naszego miasta spotkali się w Bibliotece.

W trakcie spotkania swymi wspomnieniami dzieliła się Lucia Retman. Opowiadała o tragicznych przeżyciach w trakcie II wojny światowej i o odwadze jednej z Lubaczowianek – Pani Zofii Pomorskiej, dzięki której przeżyła zagładę. W Lubaczowie, w domu przy ul. Kościuszki 100, Państwo Zofia i Mikołaj Pomorscy narażając życie swoje oraz swych synów wynajęli młodej, kilkunastoletniej, dziewczynie izraelskiego pochodzenia pokój, w którym znalazła schronienie. Pomorscy pomogli jej także zdobyć metrykę chrztu i wyjechać na roboty do Niemiec.

Wystąpiła również Ora Regev. Jej wspomnienia związane są z lubaczowskim młynem, który przed wojną dzierżawiła jej rodzina. Po latach Ora Regev szukając informacji o swojej matce Pepce przyjechała do Lubaczowa, by spotkać świadków wojennych wydarzeń i poznać losy własnej rodziny. Dzięki tej podróży dowiedziała się, ze cała jej rodzina zginęła w czasie wojny. Ocalała jedynie jej matka, uratowana dzięki rodzinie Sikorskich z Lubaczowa, która w trakcie wojny ukrywała ją w swoim mieszkaniu w Warszawie. Ora Regev swą historię opisała w książce pt. „A rzeka nadal płynie”.

O wojennych losach swych przodków opowiadał także pochodzący ze Szczecina Samuel Halpern potomek lubaczowskich i dynowskich Żydów, którego ojciec urodził się w Lubaczowie.

Gościem biblioteki był również żydowski kapłan Simon Lavee. Simon jest synem Polaka, Edmunda Łukawieckiego, którego żona miała żydowskie korzenie. Jego rodzice pochodzili z Lubaczowa. Sąsiadem Łukawieckich był Józef Kulpa, który z pradziadkiem Simona służył w legionach. To on pomagał rodzinie podczas wojny gdy jej część przebywała w Lubaczowie, a część chroniła się w lesie. Tymi, którzy nie chcieli pójść do lasu, zajął się Józef Kulpa. Simon zainspirowany losami swej rodziny napisał anglojęzyczną książkę pt. „Jewish Hit Squad, która dotyczy walki z Niemcami podjętej przez Żydów podczas II wojny światowej.

Podczas spotkania tłumaczem była Anna Pajączkowska.

Poczęstunek, na który składały się smakołyki kuchni żydowskiej przygotowało Centrum Integracji Społecznej z Dąbrowy.

Wieczór pełen wzruszających wspomnień zakończył Adam Januszkiewicz koncertem miniatur Chopina.

Współorganizatorami V Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Lubaczowie byli: Krzysztof Szpyt, Burmistrz Miasta Lubaczowa, Józef Michalik, Starosta Lubaczowski, Wiesław Kapel, Wójt Gminy Lubaczów.

elubaczow.com, mbp.lubaczow.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here