Za nami kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Sporo wydarzeń miało miejsce także w powiecie lubaczowskim.

Obchody w powiecie lubaczowskim zostały zainaugurowane 27 stycznia w Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie nauczyciele, pedagodzy, pracownicy instytucji kultury spotkali się z potomkami osób uratowanych z holokaustu. W trakcie wydarzenia można było wysłuchać wspomnień Ory Regev-Heumann, która opowiedziała o pełnej emocji sentymentalnej podróży śladami jej matki Pepki pochodzącej z rodziny Friedmanów. Historię życia swojego ojca Edmunda Łukawieckiego opowiedział także Simon Lavee, który do Lubaczowa przyjechał z całą swoją rodziną.

Jak co roku, w ramach obchodów przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz potomkowie uratowanych z holokaustu spotkali się na Plebańskim Polu, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze oddając hołd pomordowanym.

Kolejne spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Gościem placówki był Andrzej Potocki – autor książek, historyk – regionalista, dziennikarz i animatorem kultury. Jest on autorem ponad trzydziestu książek, jego teksty znalazły się także w wydawnictwach zbiorowych, albumach i tomikach poezji. W swoich książkach porusza głównie tematykę dotyczącą historii społeczności żydowskiej. Podczas spotkania w bibliotece przybliżył on historię i kulturę Żydów, którzy kiedyś zamieszkiwali Podkarpacie. Opowiadał o zabytkach ich kultury, synagogach i cmentarzach oraz miejscach Holocaustu. Przekazywał informacje o sztetlach podkarpackich, o zwyczajach, obrzędach, świętach żydowskich, a także kwestiach związanych z religią np. o Torze – pisanej ręcznie, na skórach koźląt, o żydowskich kapłanach i rabinach. Prelekcji towarzyszył archiwalny film o przedwojennej społeczności żydowskiej w Kolbuszowej, Rzeszowie i w Raniżowie.

Z kolei w niedzielne (29.01) popołudnie mieszkańcy regionu, jak również goście z Izraela, potomkowie rodziny Halpern, wzięli udział w spacerze „Śladami żydowskiego Lubaczowa”. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć bogatą kolekcję judaików Muzeum Kresów, którą tworzą dzieła sztuki, przedmioty kultu religijnego, dokumenty, fotografie i rzeczy codzienne ludności żydowskiej zamieszkującej kiedyś teren powiatu lubaczowskiego. Następnie przeszli dawną ulicą Zamkową, Małym Łążkiem, na cmentarz żydowski, który powstał na początku XVIII w. Do dziś zachowało się około 1600 nagrobków, z których około 200 jest w stanie dobrym. 35 macew pochodzi z XVIII w., najstarsza – z 1728 roku. Na rynku, w dawnej dzielnicy żydowskiej pani przewodnik opowiedziała, gdzie znajdowały się najważniejsze instytucje i urzędy żydowskie oraz synagoga. Uczestnicy spaceru przeszli także wąskimi uliczkami, jeszcze z dawną zabudową żydowską przez teren getta, w którym na kilka miesięcy zgromadzono kilka tysięcy Żydów tylko po to, by później wywieźć ich do obozów zagłady.

W poniedziałek (30.01) kolejnym gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej był Zenon Fajger historyk z Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który podczas spotkania z młodzieżą opowiadał o Holokauście w Polsce. „Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej” to temat wygłoszonego przez niego wykładu, podczas którego przekazał wiele informacji dotyczących przeprowadzanych przez nazistów zbrodni na narodzie Żydowskim. Wykład wzbogaciła prezentacja pt. „Zagłada Żydów podczas II wojny światowej”.

Ostatnim punktem lubaczowskich obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu były warsztaty dla młodzieży „Śladami warszawskich Żydów” przygotowane przez bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci w oparciu o książkę Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. W warsztatach uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie oraz Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu.

Uczestnictwo w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu tak wielu osób jest świadectwem szacunku mieszkańców ziemi lubaczowskiej dla zamieszkujących tu niegdyś Żydów oraz pamięci o nich podsumowują organizatorzy, którymi byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z siedzibą w Baszni Dolnej.

Zachęcamy także do obejrzenia wystawy pt. „Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej” wypożyczonej z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, która eksponowana jest w budynku MBP w Lubaczowie do 9 lutego br.

Galeria zdjęć.

elubaczow.com, MBP w Lubaczowie

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here