Przed nami XV obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Cykl wydarzeń będzie miał miejsce także na terenie powiatu lubaczowskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Data święta, wyznaczona na 27 stycznia, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Pomimo tego, że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.

W tym roku instytucje kultury z naszego regionu po raz kolejny zaangażowały się w organizację obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia zaplanowano dwa spotkania – w Muzeum Kresów i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem na plebańskim polu. Z kolei w niedzielę (29.01) będzie można wybrać się na spacer „śladami żydowskiego Lubaczowa”. W kolejnych dniach zaplanowano wykłady i warsztaty dla młodzieży. Szczegóły na plakacie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

7 komentarze

    • Polak2010 to było ponad 80 lat temu. Ile jeszcze zamierzasz przeżywać tę historię. Powoli już trzeba pamiętać o tych wydarzeniach by nie powtórzyć ich przyszłości i zostawić ten temat historykom. Ile można drapać te wszelkie rany historii.

  1. A co z obozami/gettami w ktorych (nazistowski?) Izrael zamknal Palestynczykow i powoli dochodzi do ich eksterminacji? Uczniowie Hitlera wiernie powielaja jego praktyki i morduja niewinne palestynskie dzieci? Czy Izrael i Zydzi daza do holokaustu na Palestynczykach? Polskie organizacje humanitarne wspieraja ciemiezonych, Izrael ich morduje, a w Polsce nakazuja obchodzic szopki ze “swietowaniem” ofiar niemieckiego holokaustu. Rzygac sie chce. 🧐🤨

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here