Od kilkunastu lat w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną, na całym świecie organizowane są uroczystości upamiętniające wszystkie ofiary Holokaustu. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na terenie Województwa Podkarpackiego obchodzimy od 16 lat. Co roku w ramach Dni Holokaustu instytucje kultury z terenu powiatu lubaczowskiego organizują dla lokalnej społeczności sesje popularno-naukowe, wystawy, warsztaty, koncerty, spotkania z ocalonymi oraz ich potomkami po to, aby kolejnym pokoleniom przypominać czym był Holokaust.

W organizację tegorocznych wydarzeń tradycyjnie włączyła się MBP w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z s. w Baszni Dolnej, do których dołączyli także Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Narolu i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Oleszycach.

25 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie oraz w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleszycach zorganizowano specjalną projekcję filmu „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”, dedykowaną młodzieży ze szkół z terenu Miasta i Gminy Lubaczów oraz Oleszyce. Jego premiera odbyła się w październiku ubiegłego roku, a głównym realizatorem było TMLiKPW o. Lubaczów przy współpracy z MBP w Lubaczowie. Film został przygotowany w ramach projektu Polscy Bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu i dofinansowany z budżetu województwa podkarpackiego.

Także 25 stycznia w Oddziale dla Dzieci lubaczowskiej biblioteki zorganizowano warsztaty „Historia wpisana w dramatyczne losy warszawskiego podwórka”. W zajęciach inspirowanych książką Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka” uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaczowie. Warsztatowicze biorąc udział w różnych konkurencjach poznali historię rosnącej na warszawskich Nalewkach mirabelki, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Celem spotkania było utrwalenie ważnych treści zawartych w książce, zwiększenie świadomości młodych ludzi na tematy związane z historią Polski oraz skłonienie ich do refleksji o przemijaniu.

W piątek (26 stycznia 2024 r.) przed południem w Czytelni MBP oraz wieczorem w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyło się spotkanie z dr. Wojciechem Hanusem historykiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który wygłosił wykład „Landkomissariat Lubaczów w latach okupacji niemieckiej. Proces zagłady i pomoc Polaków dla miejscowej społeczności żydowskiej”.

W spotkaniu w bibliotece uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół w Lubaczowie, wykład w Muzeum był otwarty i skierowany do zainteresowanych tematyką Holokaustu mieszkańców regionu. Podczas spotkań dr Wojciech Hanus omówił działalność Landkomissariatu w Lubaczowie i represje skierowane przeciwko Żydom i Polakom, którzy udzielali im pomocy, a także brutalność i okrucieństwo, które miały miejsce podczas Holokaustu. Wiele uwagi poświęcił utworzeniu i likwidacji lubaczowskiego getta. Mówił o transportach do obozów w Bełżcu i Sobiborze, a także egzekucjach na Plebańskim Polu pod Dachnowem i miejscowym cmentarzu. Przedstawił sylwetki lubaczowskich bohaterów, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc swoim sąsiadom wyznania mojżeszowego. Wskazał także dwóch volksdeutschów, Władysława Seredyńskiego i jego syna Romana – tropicieli lubaczowskich Żydów – którzy znacznie przyczynili się do ich zagłady.

Działalność Seredyńskich została ustalona na podstawie akt powojennego procesu karnego. Oskarżono ich o kolaborację z Niemcami, branie czynnego udziału w likwidacji getta w Lubaczowie i zbrodnie wojenne. Skazano ich na karę śmierci. W swojej prezentacji dr Hanus poruszył również temat pamięci i odpowiedzialności. Spotkanie było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat Holokaustu oraz do refleksji nad przeszłością naszego miasta.

Tradycyjnie także na Plebańskie Pole pod Dachnowem przybyli przedstawiciele kombatantów, samorządowców, instytucji kultury, a także IPN w Rzeszowie, aby poprzez złożenie wiązanek i zapalenie zniczy upamiętnić wszystkie ofiary Holocaustu, a szczególnie żydowskich mieszkańców Lubaczowa i okolic zamordowanych w czasie II wojny światowej przez hitlerowców.

Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na terenie powiatu lubaczowskiego zakończył koncert „Ownt lid – Wieczorna pieśń”, podczas którego uczestnicy doświadczyli unikalnej podróży dźwiękowej.

Wydarzeniom towarzyszyła wystawa „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.

Źródło: MBP w Lubaczowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here