W Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbędzie się premiera filmu oraz wernisaż wystawy pod tytułem „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”. W trakcie wydarzenie poznamy historie niezwykłych osób z naszego regionu.

Wydarzenie, organizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego, ma na celu uhonorowanie i upamiętnienie ludzi, którzy podczas II wojny światowej narażając własne życie, ratowali Żydów.

W trakcie tej wyjątkowej premiery, publiczność będzie miała okazję poznać historie niezwykłych jednostek z regionu Lubaczowa, które zostały uhonorowane medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Wśród nich znajdują się: Józef Kulpa, Zofia Pomorska, Marian Kocielski, Anna i Andrzej Antonikowie, a także ich córki Ludwika, Antoni Dorota i Aniela Mirkowska. Nie zabraknie również Witolda Mączaka, Heleny Fiutowskiej-Piestrak, Jana Wużyńskiego i Michaliny Haliniak z d. Wużyńskiej. Ich odwaga i poświęcenie w trudnych czasach wojny stają się inspiracją dla dzisiejszych pokoleń.

Warto również podkreślić, że w ramach projektu „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” poznamy historie tych, którzy mimo braku oficjalnych odznaczeń, również pozostali wierni najwyższym wartościom, zachowali godność i człowieczeństwo w obliczu zagrożenia życia.

Organizatorzy wydarzenia zachęcają mieszkańców Lubaczowa i okolic do udziału w tej niezwykłej premierze filmu i wernisażu wystawy. To doskonała okazja, by uczcić pamięć bohaterów oraz kultywować wartości płynące z ich heroizmu. Niech to będzie hołd dla wszystkich „Sprawiedliwych Ziemi Lubaczowskiej”, których odwaga i poświęcenie stanowią ważny element historii tego regionu.

Szczegóły wydarzenia:

  • – „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” – wernisaż wystawy i premiera filmu
  • – Data: 13 października 2023 roku (piątek)
  • – Godzina: 17:00
  • – Miejsce: Miejski Dom Kultury w Lubaczowie

Projekt „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” jest finansowany z budżetu województwa podkarpackiego w ramach zadania „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu”.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here