Jakie kompetencje ważne dla rozwoju – już po debacie w MBP

0

Chęć zdobywania nowych umiejętności, pracowitość, wiara w sukces, otwartość na innych – to najważniejsze kompetencje z punktu widzenia sukcesów osobistych i zawodowych mieszkańców naszego miasta. Z kolei poczucie wpływu na decyzje, umiejętność słuchania innych, motywacja do działania to kompetencje, które powinni posiadać mieszkańcy, by angażować się w sprawy lokalnej społeczności. Takie są kluczowe wnioski z debaty „Kompetencje przyszłości – jak rozwinąć nasze skrzydła?”, którą 20 marca 2015 roku zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie.

fot. MBP w Lubaczowie
fot. MBP w Lubaczowie

W dyskusji wzięło udział 26 osób, między innymi Krzysztof Szpyt -Burmistrz Lubaczowa, Marek Małecki – Radny Miasta, Małgorzata Jachyra-Mazepa – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaczowie, Krzysztof Czerniak – Radny Miasta, lokalny koordynator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Krzysztof Stępień – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta oraz użytkownicy biblioteki.

Wspólnie rozmawiali o kompetencjach ważnych dla rozwoju osobistego i zawodowego mieszkańców Lubaczowa. Zdecydowali, że chcąc rozwijać te kompetencje musimy zacząć od siebie, od zmiany swojej własnej postawy wobec lokalnych problemów.

Debata zorganizowana przez bibliotekę była częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie jako jedna z 42 placówek z całej Polski.

– Biblioteka jest miejscem, które inspiruje, dlatego przyjmując zaproszenie do wzięcia udziału w tej inicjatywie i organizując debatę mieliśmy nadzieję, że stanie się ona próbą odpowiedzi na pytania: jacy jako społeczeństwo jesteśmy, jacy chcielibyśmy być, jakie są nasze silne i słabe strony. Liczymy na to, że debata wywoła szerszą refleksję nad kondycją naszych kompetencji osobowych i społecznych oraz sposobami ich poprawy – mówi Katarzyna Pelc-Antonik, dyrektor MBP w Lubaczowie.

Wnioski i pomysły wynikające z debaty zostaną wykorzystane podczas Kongresu Obywatelskiego – dorocznego wydarzenia organizowanego od blisko 10 lat przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (np. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).

Rezultaty debaty będzie można wykorzystać również lokalnie, na przykład planując działania edukacyjne skierowane do mieszkańców czy ubiegając się o finansowanie projektów.

Autor: Małgorzata Hojdak, MBP w Lubaczowie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here