Lubaczów: Wybrano laureatów VII Triennale polskiego rysunku współczesnego organizowanego przez lubaczowskie Muzeum Kresów

1
fot. elubaczow.com

Grand Prix VII Triennale polskiego rysunku współczesnego, organizowanego przez Muzeum Kresów w Lubaczowie zdobył Jan Trojan za tryptyk „Jodełka Płaszczowa”, wykonany ołówkiem na papierze.

Laureata uhonorowano także 10 tys. zł nagrody. Jury doceniło w jego rysunkach „połączenie idei, warsztatu i wrażliwości artystycznej oraz konsekwencję i rygor w realizacji prac”.

Pierwszą nagrodę jury przyznało także za tryptyk „Ślady czasu”, wykonany przez Mateusza Lenarta węglem na papierze. Zdobywcą drugiego miejsca został Cyprian Biełaniec za rysunek ołówkiem „Piekło II”. Trzecie miejsce zajął tryptyk tuszem na kalce technicznej Anny Kuc „Obiekt 83070200561”. Laureaci otrzymali odpowiednio 8,6 i 4 tys. zł.

Przyznano także sześć wyróżnień honorowych. Zdobywcy zostali nagrodzeni również nagrodami finansowymi. Nagrodzone i wyróżnione prace trafią do kolekcji polskiego rysunku współczesnego w Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Jak poinformowała PAP zastępca dyr. muzeum Barbara Woch, kolekcja ta jest jedną z ważniejszych pozycji w zbiorach placówki i reprezentuje najbardziej znaczące zjawiska w polskiej sztuce współczesnej ostatnich 50 lat. „Organizowane przez lubaczowskie muzeum triennale pozwala na rejestrowanie najnowszych zjawisk i tendencji w dziedzinie rysunku. Jego celem jest przede wszystkim prezentacja i promocja sztuki rysunkowej” – zauważyła Woch.

Na konkurs nadesłano 527 prace autorstwa 163 artystów z całej Polski; na pokonkursową wystawę zakwalifikowano 117 prac 66 autorów. Jej wernisaż zaplanowano na wrzesień. Wówczas nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.

Obrady sześcioosobowego jury rozpoczęły się w piątek i zakończyły w sobotę. W skład jury weszli: przewodniczący prof. Jacek Szewczyk, rektor ASP we Wrocławiu; prof. Dorota Folga- Januszewska, historyk sztuki, muzeolog, krytyk; prof. Jan Pamuła z ASP w Krakowie; Leszek Mądzik, scenograf i reżyser; Louiza Karapidakis, historyk sztuki z Aten oraz dyr. lubaczowskiego muzeum Stanisław P. Makara.

Według jury nadesłane prace były na bardzo wysokim poziomie. Ponadto w tej edycji konkursu „pojawiły się interesujące zjawiska i interpretacje otwierające nowe możliwości w obszarze rysunku współczesnego”.

Organizowane od 1993 roku triennale jest ogólnopolską imprezą cykliczną dla profesjonalnych artystów plastyków. Każdy z nich mógł przesłać na konkurs trzy prace wykonane w dowolnej technice rysunkowej na papierze.

Każdej edycji triennale towarzyszy album zawierający m.in. noty artystów, których prace wybrano na wystawę, fotografie ich rysunków i materiały z sesji naukowej poświeconej rysunkowi współczesnemu.

Źródło: PAP


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here