Za nami 45. Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju. W niedzielę (04.02) poznaliśmy laureatów, których wyłoniło jury pod kierownictwem Anny Seniuk.

Od 1976 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja Biesiady, amatorskie zespoły teatralne swoją pasją i zaangażowaniem dostarczają publiczności niezapomnianych emocji i przeżyć. Wiele amatorskich zespołów teatralnych z całego kraju zabiega o możliwość udziału w tym prestiżowym wydarzeniu. W tegorocznej edycji udział wzięło 13 teatrów wyłonionych przez organizatorów spośród ponad 30 zgłoszonych propozycji spektakli teatralnych. Ich występy oceniało jury, któremu przewodniczyła znana aktorka Anna Seniuk.

W kategorii zespołów teatralnych małych form Złoty Róg Myśliwski Króla Jana i nagrodę finansową w wysokości 4 500 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego zdobył Teatr KAPSLOK z Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów-Warszawa za spektakl KOLĘDNICY Grzegorza Reszki i autora tekstu jasełek Tomasza Mitrowskiego w reżyserii Grzegorza Reszki. Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana i nagrodę finansową w wysokości 3 500 zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu przyznano Teatrowi Między Wierszami z Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie za przedstawienie KRÓL UMIERA Eugene Ionesco w reżyserii Pawła Buszewicza. Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana i nagrodę finansową w wysokości 3 000 zł ufundowaną przez Wójta Gminy Horyniec–Zdrój trafiła do Teatru Nie z Tej Kulisy z Gminnego Centrum Kultury w Jabłonnie za realizację KANTATY NA CZTERY SKRZYDŁA Roberta Bruttera w reżyserii Tomasza Mitrowskiego.

W kategorii indywidualnych dokonań twórczych, Złotą Misę Borowiny i nagrodę finansową w wysokości 2 500 zł ufundowaną przez Starostę Powiatu Lubaczowskiego przekazano Julii Eisenbardt za rolę w spektaklu CO BY SIĘ NIE POMARNOWAŁO Pawła Sroki, Julii Eisenbardt z Jarosławskiego Ośrodka Kultury w reżyserii Pawła Sroki. Srebrną Misę Borowiny i nagrodę finansową w wysokości 1800 zł ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymał Paweł Ziegler z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury za monodram KACZMAREK wyreżyserowany przez Małgorzatę Paszkier-Wojcieszonek. Brązową Misę Borowiny i nagrodę finansową o wartości 1 600 zł ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymał Adam Karasiewicz za pracę z młodzieżą aktorską i reżyserię spektaklu Don KICHOT z I LO w Łapach.

Nagroda specjalna „Róża Horyniecka” w postaci statuetki ufundowana przez Uzdrowisko Horyniec otrzymała Rozalia Dudka z Grupy Teatralnej Dlaczego nie Razem z Domu Kultury w Lipniku i Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej za rolę w przedstawieniu DO TRZECH RAZY CZECHOW w reżyserii Marii Potoczek. Jury postanowiło również przyznać 2 równorzędne wyróżnienia z nagrodą finansową po 1200 zł każde ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu: Wiktorii Skowron z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy za monodram WYCHOWANA w reżyserii Dominiki Migoń-Madury oraz Grupie Teatralnej Bez Nazwy z Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu Zdroju za spektakl DEMOKRATYCZNY SAVOIR VIVRE Jarosława Górskiego, w reżyserii Beaty Ługowskiej.

Jubileuszowa edycja horynieckiego przeglądu to niezmiennie wysoki poziom teatralnych zmagań, rozmaitość form scenicznych, otwartość na to, co nowe i to, co klasyczne w poszukiwaniach repertuarowych. Jury wierzy, że nie sposób już wymazać Biesiady z teatralnej mapy Polski, że to miejsce jest kluczowym punktem odniesienia dla całego ruchu teatrów amatorskich.

Galeria zdjęć. fot. Krystian Kłysewicz.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here