Za nami 44. Biesiada Teatralna – Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju. Laureaci odebrali nagrody podczas niedzielnej (29.01) gali w Gminnym Ośrodku Kultury.

Jury 44. Biesiady, w składzie: Dominika Ostałowska, Łukasz Drewniak i przewodniczący Mikołaj Grabowski, po obejrzeniu wszystkich 12 spektakli konkursowych, Złotym Rogiem Myśliwskim Króla Jana nagrodziło kielecki Teatr Ecce Homo za spektakl „Trelemorele”, według Tadeusza Różewicza w reżyserii Marcina Bortkiewicza. Zdobywcy Złotego Rogu otrzymali także nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł.

Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana oraz nagroda w wysokości 3,5 tys. zł trafiła do Ziębickiej Grupy Teatralnej za przedstawienie „Zwierciadło kwiatu” w reżyserii Jacka Wilantewicza.

Natomiast Brązowym Rogiem Myśliwskim Króla Jana oraz 2,5 tys. zł nagrodzono Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli za spektakl „Matka” według sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Anety Adamieckiej-Szukały i Macieja Szukały.

W ramach Biesiady przyznano także Misy Borowiny za indywidualne dokonania twórcze. Laureatem Złotej Misy został Wojtek Kowalski za reżyserię i wykonanie spektaklu „Hrabalu, ty mój”. Srebrną Misę Borowiny przyznano Grzegorzowi Reszce za scenariusz i reżyserię spektaklu „Szalet” Kompanii Teatralnej Mamro, zaś zdobywcą Brązowej Misy Borowiny został Peter Luptovsky z teatru DS. Ci-Pr-Cha ze słowackiej Kremnicy za reżyserię spektaklu „Demon”. Zdobywcy Mis Borowiny otrzymali również nagrody pieniężne.

Jury przyznało też nagrodę specjalną – Różę Horyniecką dla zespołu Teatru Ad Rem z Ursynowskiego Centrum Kultury za spektakl „Pijcie ocet” według tekstów Daniiła Charmsa i w reż. Sebastiana Słomińskiego.

Komisja konkursowa przyznała też trzy równorzędne wyróżnienia z nagrodą finansową dla: Kornelii Kozioł z Teatru Jednego Aktora S.A.N. z Przemyśla za monodram „Cicha jest noc” w reżyserii Rafała Paśko; Joanny Mazurkiewicz z Kompanii Teatralnej Mamro z Warszawy za kreację głosową w spektaklu „Szalet” w reż. Grzegorza Reszki oraz dla Joanny Greli z zespołu Ecce Homo z Kielc za partię solową w spektaklu „Trelemorele” w reż. Marcina Bortkiewicza.

Z kolei zdaniem publiczności na jej nagrodę „Talerz Biesiadny Króla Jana” zasłużył teatr DS CˇI-PR-CHA – ZUSˇ J. L. Bellu w Kremnicy (Słowacja), który zaprezentował autorski spektakl „Demon” w reż. Petera Luptovsky.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści występowali też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru „na żywo”, dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Biesiadzie był pozakonkursowy spektakl „Dzienniki” według Witolda Gombrowicza w wykonaniu, reżyserii i adaptacji Mikołaja Grabowskiego.

Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju, jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych, (pierwsza odbyła się w 1976 r.), od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Galeria zdjęć, fot. Krystian Kłysewicz.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here