Jeden z najważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia, a zarazem największa atrakcja dla dzieci – żywa szopka betlejemska znajduje się w lubaczowskiej Konkatedrze. W jej skład wchodzą postacie, które symbolizują wydarzenia związane z narodzinami Jezusa oraz zwierzęta.

Symbolika żywej szopki jest bogata i kształtuje Święta Bożego Narodzenia jako niezwykły czas. Jedną z najważniejszych postaci jest Jezus Chrystus – symbol zbawienia i narodzin Nowego Testamentu. Towarzyszą mu święta rodzina – Maryja i św. Józef – symbolizujący model idealnego małżeństwa i rodziny. Maria, ukazana jako Matka Boga, reprezentuje czystość i miłość macierzyńską, a św. Józef jest symbolem wierności i opieki.

Poza głównymi postaciami w szopce pojawiają się również aniołowie – obecni podczas świętego narodzenia, przynoszący dobrą nowinę i ogłaszający radość zbawienia. Pasterze i trzej królowie również są obecni, symbolizując tych, którzy z pokorą oddają cześć i składają dary nowonarodzonemu Jezusowi.

Żywa szopka stanowi niezwykłą atrakcję, głównie dla dzieci, ale także ma na celu ukazanie, jak ważne są wartości takie jak miłość, pokora, hojność i wspólnota. Ma pomóc nam przeżywać atmosferę świąt i rozważyć tajemnicę Narodzenia Syna Bożego.

Pierwsza żywa szopka w Polsce została zbudowana dopiero w XX w. przez franciszkanów w Krakowie, choć szopki w domach i kościołach znane były od XIII w.

Świąteczny wystrój i szopka pojawiły się także we wnętrzu lubaczowskiej Konkatedry.

Galeria zdjęć.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here