W Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie realizowany jest projekt „Be active offline too”, finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki V4 Gen. W jego ramach młodzież z Lubaczowa i Érd dowiaduje się, jak funkcjonować w świecie zbalansowanym pomiędzy sferą online a rzeczywistością.

W ramach inicjatywy prowadzone są warsztaty i realizowane wydarzenia, w których aktywność fizyczna oraz budowanie relacji między rówieśnikami mają pierwszeństwo. Działania prowadzone są w dwóch etapach. Pierwszy odbył się 26-29 września, kiedy to do Lubaczowa przyjechała grupa uczniów z Węgier, a dokładniej z Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium. Natomiast drugi etap odbędzie się w dniach 9-12 października. Wówczas to licealiści z Polski gościć będą w Érd. Do udziału w projekcie zakwalifikowano 10 uczniów z lubaczowskiego „ogólniaka”.

W czasie pierwszego etapu, który rozpoczął się 26 września w Lubaczowie, grupa młodzieży z obu państw wzięła udział w warsztatach integracyjnych, które umożliwiły im bliższe poznanie się oraz zapewniły dużą dawkę humoru poprzez różnego rodzaju gry i zabawy. Wieczorem obie grupy udały się na wieczorny spacer po mieście, co było świetną okazją do dalszego nawiązywania relacji.

Kolejny dzień (27.09) był pełen różnorodnych działań projektowych. Najpierw grupa węgierska spotkała się ze Starostą Zenonem Swatkiem oraz Tadeuszem Zarembskim Prezesem Towarzystwa Polsko-Węgierskiego w Lubaczowie. Ponadto uczniowie z LO przygotowali prezentację o Polsce i szkole, podczas której zaprezentowano historię, tradycje, kulturę i zwyczaje. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. W ciągu dnia odbyły się również interesujące warsztaty z graffiti, które poprowadził Michał Czerko. Po południu uczestnicy brali udział w grze miejskiej, gdzie w grupach polsko-węgierskich odkrywali tajemnice i ciekawostki dotyczące Lubaczowa.

Następnego dnia (28.09) uczestnicy projektu udali się do Krasiczyna, gdzie zwiedzili zamek oraz spacerowali po parku. Następnie udali się do Przemyśla, gdzie mieli okazję zobaczyć Kopiec Tatarski i podziwiać piękne widoki. Po powrocie do Lubaczowa odbyła się debata dotycząca roli smartfonów w życiu młodych ludzi oraz konieczności utrzymania balansu między światem online a realnym. Młodzież, działając w grupach, żywiołowo dyskutowała nad różnymi aspektami korzystania ze smartfonów. W debacie wzięli udział zarówno uczestnicy wymiany, jak i uczniowie LO oraz nauczyciele. Wieczorem odbyła się szkolna dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili.

Ostatniego dnia (29.09) w LO uroczyście odsłonięto mural, nad którym żywiołowo pracowali uczestnicy projektu. Uroczystość uświetnił występ zespołu AQUARIUS (działający przy liceum). Koncert grupy możliwy był dzięki współpracy z Miejskim Domem Kultury w Lubaczowie.

Projekt Be active offline too realizowany będzie do połowy grudnia.

Galeria zdjeć z piątkowego odsłonięcia muralu i koncertu.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here