W Lubaczowie miniony tydzień należał do Miejskiej Biblioteki Publicznej. W instytucji gościli poeci, autorzy książek i dziennikarze świętując z bibliotekarzami Tydzień Bibliotek.

W ramach Tygodnia Bibliotek, który obchodzony był w całej Polsce, w MBP w Lubaczowie odbyły się liczne spotkania, które nawiązywały do tegorocznego hasła akcji: „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA. W tym roku skupiono się na społecznym charakterze biblioteki, która jest miejscem, gdzie każda osoba może znaleźć coś dla siebie – od naukowych źródeł, po fantazyjne światy z książek czy gier.

– Biblioteka jest także miejscem, w którym społeczność może się spotkać, wymienić poglądy, a także zainspirować do działań na rzecz lokalnej społeczności. Nasza Biblioteka od wielu lat pełni ważną rolę w życiu społeczności Lubaczowa i okolic. Dzięki różnorodnej ofercie kulturalnej i edukacyjnej, nasze działania przyciągają zarówno najmłodszych, jak i dorosłych mieszkańców miasta, a Tydzień Bibliotek stał się doskonałą okazją, by w sposób szczególny podkreślić wagę społecznej roli, jaką pełni nasza instytucja w życiu mieszkańców Lubaczowa – mówią bibliotekarze.

Jednym z organizowanych wydarzeń, które połączyło pokolenia, było spotkanie z Elżbietą Ficowską – najmłodszym dzieckiem wyniesionym przez Irenę Sendlerową z warszawskiego getta, autorką książek i słuchowisk dla dzieci. 8 i 9 maja opowiedziała historię swojego życia, ale także zwróciła uwagę na to, jak wojna wpłynęła na twórczość jej męża – Jerzego Ficowskiego, poety, pisarza, publicysty, tłumacza.

Starsi i młodsi czytelnicy mieli również okazję porozmawiać z Cezarym Harasimowiczem, autorem, dramaturgiem i pisarzem, autorem książek dla dzieci, m.in. “Mirabelki”. W 1989 roku jego scenariusz do filmu „300 mil do nieba” został uhonorowany Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. Napisał scenariusze do kilku filmów fabularnych oraz seriali, w tym trzeciego sezonu popularnego serialu „Ekstradycja”. W swojej karierze stworzył także wiele spektakli Teatru TV.

W MBP, 10 maja gościła dziennikarka, autorka książek i reżyserka spektakli teatralnych – Katarzyna Stoparczyk. W czasie spotkania z czytelnikami podzieliła się swoimi doświadczeniami wieloletniej pracy z dziećmi. Opowiedziała o najnowszej kampanii „Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i dzieci”, a także audycji radiowej „Dzieci wiedzą lepiej”.

W czwartek (11.05) w siedzibie Nadleśnictwa Lubaczów zorganizowane zostało uroczyste podsumowanie konkursu „Las z mojej książki”, który miał na celu rozwijanie wśród uczniów zainteresowania tematyką leśną, pięknem przyrody oraz zachęcić do czytania.

Tydzień Bibliotek zakończył się w piątek (12.05) spotkaniem z Beatą Krawiec, dziennikarką, specjalistą do spraw promocji i reklamy Księgarni NOVA, a także pisarką, która w żywiołowy sposób przekazała młodzieży jak chronić środowisko.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here