Od 2011 roku obchodzimy w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada 1 marca. O tegorocznych obchodach pamiętano także w Lubaczowie.

Do tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” włączyło się w naszym regionie wiele osób, instytucji i organizacji. Jedna z inicjatyw miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie. Uczniowie klas ósmych w materiałach zaprezentowali ustawę wprowadzającą „Dzień Żołnierzy Wyklętych” i odpowiedzieli na pytania kim byli, jakie działania dla Polski podejmowali i z jakimi represjami ze strony władz komunistycznych się spotkali. Przedsięwzięcie to doskonale wpisało się w kolejną odsłonę realizowanego w placówce projektu patriotycznego „Poznaj historię swojej Ojczyzny”, którego opiekunami są: Jolanta Maciołek, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie i Halina Zaniewicz, nauczycielka historii.

O obchodach Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” pamiętano także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie, gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne skierowane do młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Te zostały zrealizowane na podstawie gry decyzyjnej opracowanej i wydanej przez Instytut Pileckiego w Warszawie. Uczniowie „ogólniaka” w grupach starali się zmierzyć z wyborami, jakich dokonywały pokolenia Polaków w pierwszych latach po zakończeniu wojny.

– Uczestnicy gry dyskutowali na temat podjętych decyzji, próbowali uzasadnić swoje wybory i omawiali typy postaw prowadzących do określonych zachowań w konkretnej rzeczywistości historycznej. (…) Musieli zmierzyć się z dylematami i decyzjami przed którymi stanął ich bohater. Los postaci zależał od podjętych przez graczy decyzji. Każdy wybór niósł ze sobą nieodwracalne konsekwencje – relacjonuje MBP w Lubaczowie.

W naszym mieście miały miejsce także oficjalne uroczystości, w trakcie których złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości oraz odprawiono wieczorną mszę świętą.

Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości Polski walczyli o prawo do samostanowienia oraz urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego. Przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Nazwa “Żołnierze Wyklęci” pochodzi z początku lat 90. Byli wyklęci, ponieważ przez długie dziesięciolecia komunizmu mieli być wymazani z kart historii i zapomniani. Właśnie ku upamiętnieniu tych bohaterów, Śp. Prezydent RP Lech Kaczyński zainicjował Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada 1 marca.

W ramach tegorocznych obchodów przed nami jeszcze niedzielne spotkanie autorskie z Aleksandrą Hadaś w przestrzeni wystawy „Ślad pamięciowy”.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

4 komentarze

    • Niewiarygodne, że nawet pod takim postem potrafisz wylewać z siebie tą żółć, ten hejt. Niczym nie różnisz się od ruskich trolli opłacanych przez Putina. Tylko tutaj opłaca cię pewnie PiS, tak jak miało to miejsce w resorcie Ministerstwa Sprawiedliwości. Farma trolli wyhodowana przez Mateckiego ze Szczecina.

  1. Bardzo dobrze, że nasze dzieci uczą się w szkole o Polskich Bohaterach to zaowocuje w przyszłości.
    Moje pokolenie uczyło się o dobrotliwym ,,ruskim mirze”
    i o przyjaźni Polsko- ruskiej na szczęście im się nie udała ta komunistyczna indoktrynacja.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here