Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na spotkanie autorskie z Aleksandrą Hadaś, które odbędzie się w sobotę (04.02) w przestrzeni wystawy „Ślad pamięciowy”. Poświęcone ono będzie książce „Wspomnienia Karola Kazimierza Kosteckiego 'Kostka’ – dowódcy Kompanii 'Narol’ Armii Krajowej”.

„Na granicy” to historia majora Karola Kazimierza Kosteckiego, ps. „Kostek” (1917–1998), niezwykłego człowieka, który od pierwszych dni wojny balansował na granicy życia i śmierci, a któremu los z zadziwiającą skutecznością sprzyjał. Długo można wymieniać wszystkie funkcje, jakie sprawował w ponurych latach II wojny światowej; oficer wojska polskiego dowodzący kompanią w wojnie obronnej ‘39 roku, kurier Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej, komendant V rejonu w obwodzie Tomaszów Lubelski organizacji Wolność i Niezawisłość. Ale ta, z którą najbardziej się identyfikował i najbardziej sobie cenił, to była funkcja dowódcy kompanii „Narol” w strukturach Armii Krajowej. Wraz z żołnierzami z Narola i okolicznych wiosek położonych na granicy Generalnego Gubernatorstwa, a terenów zagarniętych przez ZSRR, dokonywał rzeczy wielkich. Wodził za nos niemieckich okupantów, skutecznie odpierał ataki Ukraińskiej Powstańczej Armii, a po narzuceniu przez Stalina komunistycznej władzy w Polsce trwał w konspiracji, wierząc, że tego okupanta także uda się pokonać. Podkomendni zapamiętali go jako bezkompromisowego dowódcę z zawadiacką duszą i kresowym poczuciem humoru – pisze Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Książka ukazała się w 2023 r. nakładem wrocławskiego wydawnictwa Columbus.

Aleksandra Hadaś jest córką siostrzenicy Antoniny Kosteckiej, żony Karola Kosteckiego. Rodowita wrocławianka, ale zakorzeniona w ziemi narolskiej, skąd wywodzą się jej przodkowie – ród Zuchowskich. Absolwentka polonistyki oraz psychologii zarządzania na Uniwersytecie Wrocławskim. Od wielu lat kontynuuje dzieło swojego Wuja, starając się ocalić od zapomnienia historię narolskiej Armii Krajowej.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 4 marca o godz. 17:00 w gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie i odbywa się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here