Archiwum prywatne Haliny Waląg-Galiszewskiej.

Postać księdza Józefa Waląga będzie tematem przewodnim tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które w naszym regionie organizowane są przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. Otwarcie wystawy, wykład, prelekcja i projekcja odbędą się w środę, 6 marca.

Ksiądz Józef Waląg był kapelanem Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” ziemi lubaczowskiej, duszpasterzem parafii w Łukawcu, organizatorem samoobrony przed UPA w 1944 roku i więźniem władz komunistycznych.

– Postać ks. Waląga nie jest szerzej znana mieszkańcom naszego regionu, a, biorąc pod uwagę jego życiorys, dokonania i niezłomną postawę, z całą pewnością warto, by z wątkami jego biografii zapoznało się większe grono odbiorców, szczególnie tych młodych – mówią organizatorzy.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczną w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Polski w Łukawcu, gdzie o godz. 10.00 otwarta zostanie wystawa pt. „Ks. Józef Waląg” autorstwa dr. Jana Hlebowicza z IPN Oddział w Gdańsku. Później dr Wojciech Hanus z IPN Oddział w Rzeszowie wygłosi prelekcję na temat związków ks. Waląga z ziemią lubaczowską, po czym wyświetlona zostanie projekcja filmu „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał” produkcji Północna.TV. Następnie obchody przeniesione zostaną do Lubaczowa. W Muzeum Kresów, o godz. 17.00 Wojciech Hanus wystąpi z wykładem pt. „Ks. Józef Waląg, kapłan i żołnierz wyklęty, kapelan Armii Krajowej i Zrzeszenia «Wolność i Niezawisłość» ziemi lubaczowskiej”.

Partnerami wydarzeń są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Łukawcu, Parafia pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu oraz Północna.TV.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here