W Lubaczowie uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych

0

W poniedziałek 1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Lubaczowie odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Fot. powiatlubaczowski.pl, arch.

Symboliczne złożenie hołdu żołnierzom, których przez dziesięciolecia komunizmu próbowano wyrugować z polskiej świadomości historycznej, odbędzie się w poniedziałek (1.03) o godz. 12:00 poprzez złożenie kwiatów przy Pomniku Niepodległości w Lubaczowie. Dodatkowo na mogiłach  żołnierzy AK na cmentarzu komunalnym zostaną zapalone znicze. Obchody zakończy msza święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie o godz. 18:00 w Konkatedrze.

Z kolei dziś (28.02) po mszach świętych zbierane będą fundusze na cele Fundacji Niezłomni. Zajmuje się ona przywracaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz krzewieniem ideałów, którymi byli wierni. Na naszym terenie żołnierzami walczącymi z komunistycznym najeźdźcą byli m.in. ks. Wiktor Haas Panecki ps. Pewny, Zdzisław Zathey ps. Gładzicki czy Karol Kostecki ps. Kostek.

Organizatorami uroczystości są: Anna Schmidt – Poseł na sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP, Mieczysław Golba – Senator RP, ks. Andrzej Stopyra – Dziekan Dekanatu Lubaczów, Zenon Swatek – Starosta Lubaczowski, Krzysztof Szpyt – Burmistrz Miasta Lubaczowa oraz Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here