fot. facebook.com/muzeumbobrka

W Lubaczowie wrzesień minie pod znakiem odkrywania życia i działalności Ignacego Łukasiewicza. „Człowieka, który zmienił świat” będzie można u nas poznać w ramach cyklu wydarzeń pofestiwalowych Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Cykl spotkań rozpocznie się w najbliższy czwartek 8 września na Rynku Miejskim w Lubaczowie wernisażem wystawy przygotowanej przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie pt. „Ignacy Łukasiewicz. Człowiek, który zmienił świat”. Tuż po nim, w Miejskim Domu Kultury, odbędzie się spotkanie autorskie z autorami książki „Pożegnał świece i rozpędził świat – Ignacy Łukasiewicz” – Piotrem Franaszkiem, Pawłem Gratą i Anną Kozicką-Kołaczkowską.

Kolejna odsłona cyklu to spotkanie filmowe „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”, które odbędzie się w piątek 23 września w Miejskim Domu Kultury. „Wrzesień z Łukasiewiczem” zamknie tydzień później spotkanie muzealne połączone z finisażem wystawy „Ignacy Łukasiewicz. Człowiek, który zmienił świat”, które odbędzie się w Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Szczegóły na poniższych plakatach.

Jan Boży Józef Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 roku we wsi Zaduszniki na Podkarpaciu. Jako pierwszy wydestylował z ropy naftowej naftę i zastosował ją do oświetlenia. Jest wynalazcą lampy naftowej. To także twórca przemysłu naftowego i rafineryjnego, współzałożyciel i wieloletni dyrektor pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Był działaczem niepodległościowym, filantropem, społecznikiem, twórcą opieki socjalnej w przemyśle naftowym.

2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. W 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza oraz 140. rocznica jego śmierci. Z tego względu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował się wyróżnić postać polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here