Polskie ślady w Odessie” – to tytuł prelekcji, którą wygłosi Tomasz Kuba Kozłowski w środę o godz. 18:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleszycach. Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Tematem spotkania będzie obecności Polaków na terenach będących obecnie teatrem wojny.

– Wraz z założeniem Odessy na mocy ukazu carycy Katarzyny II z lipca 1795 roku ponad 100 polskich rodzin szlacheckich przybyło do miasta z zamiarem poprawienia swojego bytu. Na początku XX wieku powstał w Odessie „Dom Polski”. W mieście istniały dwie księgarnie polskie, ostatnią zamknięto w 1990 roku. Działało tu wielu polskich pisarzy, architektów, lekarzy, adwokatów i inżynierów. Jedną z największych aptek prowadzili Gajewski i Popowski. Przed wybuchem I wojny światowej żyło w mieście ok. 25–30 tys. Polaków – mówią organizatorzy zachęcając do udziału w spotkaniu.

Rozmowy przy kawie poprowadzi Tomasz Kuba Kozłowski – znawca tematyki kresowej oraz twórca i właściciel największej prywatnej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów, kolekcji materiałów dotyczących Kresów, obejmującej druki zwarte, ciągłe i ulotne, kartografie, archiwalia, ikonografię, antyki, przedmioty codziennego użytku i pamiątki.

Z pełnym programem FDK można zapoznać się na stronie festiwalkresow.pl. Warto śledzić także festiwal na facebook’u.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here