W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie będzie można poznać historię i sztukę wyrobu dekoracyjnych tkanin. Już jutro o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy kilimów kresowych oraz spotkanie z ich kolekcjonerem – Stanisławem Baranem.

Jest on posiadaczem dużej kolekcji kilimów, a także dawnych urządzeń do wyrobu tkanin. Pochodzi z Kobylnicy Wołoskiej, a mieszka w Berlinie. Jest także regionalistą i bibliofilem. W czasie spotkania opowie o sztuce wyrobu kilimów, a także o ich historii.

Kilimy to tkaniny mające w Polsce długą tradycję, sięgającej co najmniej XVII wieku. Ocieplały i dekorowały one wnętrza dworów, mieszkań kamienic, okrywając ściany, meble i podłogi. Według tradycyjnej techniki, wykonane są ręcznie, zazwyczaj z wełny, na osnowie wełnianej lub lnianej, o wątku kryjącym osnowę i tworzącym wzór.

W latach 20. XX w., także w okolicach Lubaczowa wytwarzano kilimy, choć była to już produkcja wyłącznie artystyczna. W Cieszanowie wychowankowie Seminarium Nauczycielskiego wśród wielu zajęć mieli możliwość uczyć się niełatwej sztuki wyrobu kilimu.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Spotkanie odbędzie się w czytelni MBP w Cieszanowie i będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Biblioteki oraz Nad Brusienką.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here