Posłanka Prawa i Sprawiedliwości z powiatu lubaczowskiego Teresa Pamuła wystosowała pisma do miejscowych samorządowców w sprawie uczestnictwa radnego powiatowego Marcina Piotrowskiego w Strajku Kobiet. Po jej interwencji zawrzało już jednak nie tylko w lokalnym środowisku. Głos w tej sprawie zabrali m.in. Zbigniew Hołdys, Marek Rząsa czy Elżbieta Łukacijewska.

O tym, że w Lubaczowie organizowane są Strajki Kobiet informowaliśmy niejednokrotnie. W spacerach ulicami miasta wzięło udział kilkaset osób. Przemarsze mieszkańców z transparentami połączone były z zapaleniem zniczy pod biurem poselskim Teresy Pamuły mieszczącym się przy lubaczowskim Rynku. To m.in. jej podpis widnieje pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, którego wyrok wywołał w całym kraju falę protestów.

Posłanka Teresa Pamuła 2 listopada wystosowała pisma do przewodniczącej Rady Powiatu Marty Tabaczek oraz Burmistrza MiG Cieszanów Zdzisława Zadwornego z prośbą o zajęcia stanowiska w sprawie uczestnictwa Marcina Piotrowskiego w Strajku Kobiet.

Według niej Marcin Piotrowski „stał na czele manifestacji, która była pełna nietolerancji, wulgaryzmów, obraźliwych haseł, nie tylko pisanych, ale i wykrzykiwanych na ulicach Lubaczowa oraz idącymi za tym haniebnymi wpisami w mediach społecznościowych. Taka postawa zasługuje na potępienie i nie licuje z powierzaną mu funkcją…”

Do tego dodaje, że osoba na takim stanowisku (radnego powiatu lubaczowskiego i wicedyrektora CKiS w Cieszanowie – przyp. red.) „powinna dawać przykład młodzieży, a nawet reagować na przypadki wulgaryzmów w przestrzeni publicznej, a nie je promować.”

Sprawa „poselskiej interwencji” odbiła się echem nie tylko w środowisku lokalnym, ale w całej Polsce. Swoje stanowiska zajęli posłowie i dziennikarze. W mediach społecznościowych również nie brakuje komentarzy.

„… jako osoby publiczne jesteśmy narażeni na krytykę, często nader ostrą, możemy się z nią zgadzać lub nie, ale nie wolno nam wykorzystywać pozycji, wpływów, aby uniemożliwić wypowiadanie wobec nas głosów krytycznych.” – pisze poseł Marek Rząsa w poście zaadresowanym do posłanki Teresy Pamuły.

Dziś, w czasach kiedy władza odwróciła się od obywateli, gdy codzienną praktyką stało się wykluczanie i znieważanie całych grup społecznych, każdy kto ma odwagę stawać w obronie podstawowych wolności obywatelskich, zasługuje na wyrazy najwyższego szacunku. Argumenty, w których zarzuca się protestującym zbytnią dosadność języka są wyrazem głębokiej hipokryzji, wobec licznych skandalicznych, nienawistnych wypowiedzi i gestów przedstawicieli władzy, a także zupełnego niezrozumienia społeczeństwa.” – dodaje M. Rząsa zwracając się do Marcina Piotrowskiego.

Dość śmiały wpis opublikował Zbigniew Hołdys – wokalista, muzyk, autor tekstów i dziennikarz.

Tak się rodzą kapusie, moi drodzy, donosiciele i lokaje systemu, których tysiące było za komuny. Dokładnie tak się zachowywali. Niezdolni do dyskusji, niegodni reprezentowania swoich społeczności w wolnej Polsce (co zresztą już widać po rozjeżdżających ją wpisach pod jej komunikatem o donosie).”

Głos zabrała także europosłanka Elżbieta Łukacijewska.

„Pani Poseł, ja wiem, że odwaga jest dziś dobrem deficytowym, ale jeżeli nie ma jej Pani na tyle, aby stanąć w obronie kobiet, to proszę przynajmniej nie atakować tych, którzy to robią. Zwłaszcza w tak małych społecznościach jak Lubaczów. – mówi Elżbieta Łukacijewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Z kolei Łukasz Rydzik – Koordynator Regionalny Wiosny Biedronia przypomina:

„Konstytucja w Art. 57. zapewnia każdemu obywatelowi wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestnictwa w nich. Takimi właśnie były spacery zrealizowane w ostatnim tygodniu w Lubaczowie. Wolność zgromadzeń jest jedną z podstawowych wolności obywatelskich, polegających na prawie do publicznego i pokojowego gromadzenia się ludzi, umożliwiających wyrażanie przez nich własnych poglądów oraz wpływanie na procesy społeczne i polityczne. Jest to podstawowe prawo w państwie demokratycznym.”

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

73 komentarze

 1. No to szanowna Pani poseł się wygłupiła jak tylko mogła. Wszystko jest jest źle. Sam pomysł aby pisać takie pismo, treść i zarzuty….zacietrzewiony…małostkowość. Brak wyczucia politycznego co wypada, a co nie posłance.
  Zdecydowanie gol samobójczy a nie efektowna bramka w okienko.

 2. Czytałem dzisiaj artykuł Gazety Wyborczej na temat cyt,,Posłanka z PiS skarży się na radnego z Lubaczowa za to, że szedł w Strajku Kobiet”
  Czy redaktorzy gazety wyborczej maja problem z czytaniem ze zrozumieniem ?
  Pani Poseł Pamuła jasno napisała cyt.,, Pan Piotrowski stał na czele manifestacji, która była pełna nietolerancji, wulgaryzmów, obraźliwych haseł pisanych i wykrzykiwanych”

  Chciałem się wypowiedzieć pod tym pełnym kłamstw i manipulacji artykule.
  Po zalogowaniu niestety nadal nie można było się wypowiedzieć gdyż kolejnym krokiem było wykupienie prenumeraty a za ten kłam nie mam zamiaru jeszcze płacić.

  • ’Posłanka z PiS skarży się na radnego z Lubaczowa za to, że szedł w Strajku Kobie’ pisząc bądź też raczej „DONOSZĄC” do Przewodniczącej Rady Powiatu Lubaczowskiego oraz do Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów zdecydowanie się skarży.
   Niech Pan przestanie tak bronić rządzących i sam w końcu spojrzy obiektywnie, być może wtedy Pan dojrzy to co widzą miliony osób – manipulację. Pozdrawiam

  • Bo to koszerna gazeta tzw. „wybiórcza”. Szechter przemianował się na Michnik, ale i tak dalej będzie góralem spod Wzgórz Golan. Radny spod Grodysławowickiego lasu emigrował do Tomaszowa Lubelskiego i finalnie osiadł w Gorajcu, ale dziecięce nawyki leśnej dziczy zostały.

  • Panie polak2010, tęskniliśmy za panem. Proszę nie wchodzić na Gazetę Wyborczą. Niczego pan tam nie zrozumie. Rzadko kiedy piszą dla pana, zgodnie z linią uwielbianej przez pana partii. Szkoda zdrowia, jeszcze się pan przyda. Niech pan ten czas poświęci na rozszerzanie wiedzy na temat koturn.

  • Nie rozumiem co mają te zatrzymania do tematu? Pani Teresa jest w to jakoś zaangażowana? Co chciał pan przez to powiedzieć? I co robi dziś np. Dawid Ś.?

   Zarzuty można przedstawić każdemu. KAŻDEMU. Gorzej z dowodami, zwłaszcza zbieranymi przez ziobrowską prokuraturę. Najlepszym tego dowodem niech będzie jedna z ostatnich akcja CBA w domu Romka Giertycha. Takiego upokorzenia prokuratury dawno nie widzieliśmy. O ile w ogóle kiedykolwiek. Co więcej, Romek postanowił, że nie będzie wpłacał 5mln poręczenia. I co mu zrobią/zrobili? Nic.

   Wracając do tematu, dziw bierze mnie, że nawet elektorat Pani Tereni jest zdziwiony jej postępowaniem i pisaniem skarg. Czy zapomnieliście Państwo jak ta wspaniała katoliczka postąpiła z kierownikami biur powiatowych na podkarpaciu?

   „Jednego dnia 20 kierowników z całego województwa straciło pracę. Odwołała ich nowa dyrektor podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Teresa Pamuła z PiS. Dlaczego? Bo ma takie prawo
   – Potwierdzam, w ostatni czwartek kierownicy biur powiatowych ARiMR zostali przeze mnie odwołani. Dotyczy to 20 osób. Jeden kierownik z biura powiatowego w Ropczycach sam zrezygnował z pracy – informuje Teresa Pamuła, dyrektor oddziału podkarpackiego ARiMR.”

 3. Ciekawy wpis znalazłam na Kultura Niepodległa, który warto tutaj chyba zacytować. Królowa staje się chyba naga 😉

  „Posłance Teresa Pamuła nie spodobał się udział wicedyrektora CKiS w Strajku Kobiet, w związku z czym napisała „donos” do Burmistrza. A my piszemy uprzejmy list do Pani Posłanki ?

  Szanowna Pani Posłanko,
  Pani list do Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów budzi nasze wielkie zdziwienie. Obnaża on Pani zdumiewającą nieznajomość funkcjonowania samorządu i kompletny brak orientacji w sprawach administracyjnych.
  W swoim „donosie” za udział w manifestacji wicedyrektora Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, Marcina Piotrowskiego, powołuje się Pani na kodeks etyczny pracowników Urzędu. Zdumiewające, że Posłanka na Sejm RP nie wie, że wicedyrektor instytucji kultury nie jest pracownikiem urzędu ani pracownikiem samorządowym, zaś w relacjach burmistrz – dyrektor czy wicedyrektor instytucji, nie ma zależności służbowej.
  Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej już w 1991 ustanowiła autonomię instytucji kultury. Burmistrz nie jest pracodawcą dyrektora ani wicedyrektora instytucji, wykonuje jedynie czynności związane z powołaniem i odwołaniem dyrektora. Pracodawcą dyrektora jest instytucja kultury (a odwołać go można tylko i wyłącznie w kilku sytuacjach, określonych w ustawie). Dyrektor nie ma zwierzchnika, zaś zwierzchnikiem zastępcy dyrektora – jest jedynie dyrektor.
  To tylko mały element systemu, w którym prawnie zagwarantowana jest autonomia instytucji kultury oraz niezależność dyrektora od polityków – czy to samorządowych, czy partyjnych. Centralne sterowanie kulturą przez władze czy polityków było zasadą panującą w poprzednim systemie, z którego tzw. suweren zrezygnował w 1989 roku. A dziś mamy już XXI wiek. Na usta cisną się słowa, będące parafrazą słów pewnego polityka: „Wara od naszej kultury”.
  Zabawna jest więc, wobec powyższego, Pani prośba o zajęcie stanowiska przez Burmistrza w tej sprawie. To cenne, że ciekawią Panią myśli i opinie różnych ludzi – ciekawość drugiego człowieka to szlachetna cecha – ale wydaje się rozsądniejsze, by zaspokajała ją Pani w jakiś inny sposób, ponieważ proszę wziąć pod uwagę, że samorządy mają obecnie dużo poważniejsze zadania niż zaspokajanie ciekawości Posłanki na Sejm, która demonstruje głęboką niewiedzę o funkcjonowaniu gminy, jej organów oraz samorządowych osób prawnych.
  W razie dalszych wątpliwości, służymy adekwatnymi wyrokami sądów administracyjnych i licznymi rozstrzygnięciami nadzorczymi wojewodów, jednoznacznie wyjaśniającymi odrębność i autonomię instytucji kultury.
  Natomiast w kwestii wulgaryzmów, które tak Panią poruszyły, polecam przeczytać wywiad ze specjalistką, która słowem zajmuje się zawodowo – tj. z pisarką, literaturoznawczynią, prof. Ingą Iwasiów: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,105531,26459610,inga-iwasiow-to-nie-wypierdalaj-jest-agresja-ale-wypowiedziane.html
  Z pozdrowieniami”

 4. Pani Pamuła — kim jest. Jest przede wszystkim funkcjonariuszką PIS, koleżanką Kuchcińskiego, tą która zwolniła ludzi bez podania powodu „bo mogła”. Czy pisała do Kuchcińskiego, że nie należy wykorzystywać samolotów do celów prywatnych? Czy może napisała do Szumowskiego, że nie wolno narażać państwa na straty? Nie. Pamuła ma tylko jedno oko, oko na opozycję. Drugie jej oko, to na PIS, jest ślepe.

 5. Pani Pamuła jest w sejmie już kilka lat, więc proszę wielbicieli tej Pani i PiS o podanie 3 rzeczy jakie wykonała dla naszego powiatu ? Co nam dało to, że jest w sejmie dzięki Nam ? Nie zrobiła nic !!! A ludzie tego nie zapomną !!! Donosicielstwa na swoich krajan tym bardziej !!!

 6. Daje tysiaka temu kto wskaże, w którym miejscu posłanka zarzuca radnemu że źle promuje powiat, albo potępia go za to, że brał udział w manifeście. Jedynym co mu się zarzuca to to że nie reagował na wykrzykiwane wulgaryzmy i akty nietolerancji, oraz szczycił się na swoim osobistym profilu Fb jakich to uczestnicy manifestacji nie używali haseł idąc ulicami miasta – czytaj – cytował owe wulgaryzmy. Czekam na odpowiedz

  • Nikt nie czyta. Przecież widać wyraźnie, że ci którzy popierają tego Pana a krytykują tą Panią to nie potrafią czytać ze zrozumieniem a na dodatek myślą jak GW, że w razie czego to się napisze przeprosiny…ale póki nas nie ściagają to piszmy bzdury wyssane z palca.

   A ja daje tysiaka temu kto się zrzeknie respiratora dla swojej mamy lub swojego taty na rzecz tych którzy szli w marszu.

  • Już spieszę z informacją:

   „Pan Radny Powiatu Lubaczowskiego Marcin Piotrowski stał na czele manifestacji (…). Takie działanie zasługuje na najwyższe potępienie (z ciekawości – co autorska miała na myśli? śmierć? – przyp. red.) i nie licuje z powierzoną my funkcją(…)”

   To gdzie i kiedy ten tysiak do odbioru? 😉

 7. Ten Naganiacz co deprawował Lubaczowską młodzież i małe dzieci skarży się wielce po lewicowych mediach jaka krzywda mu się dzieje i ofiarę z siebie robi (męczennik) z niego niesamowity.
  Ale co się nie zrobi dla politycznego kapitału tylko szkoda mi tych młodych dziewczyn i dzieci bo nawet nie wiedzą że padły ofiarą Lewackiej propagandy.

  • Panią Poseł obrzucono błotem, a Pan M. wyszedł na męczennika. Przykre jest to, że wiele ludzi dało się zmanipulować
   Moja też tam była,terAz pluje sobie na brodę,że dała się w to wciagnac
   Organizatorom nie chodzilo o kobiety czy aborcję
   Najgorsze jest to, że wykorzystywane są dzieci i młodzież,która dopiero co wchodzi w dorosłość

   • Arek, masz rację. Tylko Pani poseł wywołała tę burzę. W jakim celu? Aby skłócić mieszkańców powiatu lubaczowskiego? Jednocześnie wykazała się totalnym brakiem nieznajomości organizacji działania samorządów.

    Kto twoim zdaniem jest/był organizatorem tego strajku? Bo coś mi się wydaje, że też dałeś się zmanipulować.

  • Panie polak2010, od dłuższego czasu nie odpowiada Pan na pytania swoich interlokutorów. Powiela pan tylko brednie z portalu wpolityce i te na usługach rządu. Czyżby jakaś wtopa się panu przydarzyła? Czyżby ktoś pana skarcił? Jesteś pan takim naszym Samuelem Pereirą. Dzisiaj parta matka pozbawiła go szefowania portalem TVP Info. Czyżby skarcili go za ten występ w USA? ;))))

 8. Skoro Pan Piotrowski jest taki to jak można wytłumaczyć to że nieodpłatnie wypożycza sprzęt z CKiS na swoje Folkowisko, a jeszcze smaczku dodaje fakt, że on i obecna pani dyr. weszli w konflikt z firmą Arte organizującą Cieszanów Rock Festiwal de facto rozwalając coś co dobrze od kilku lat działało.

  • Piękny tytuł, piorący mózg jak proszek Hajzera. Bielsze nie będzie.

   Czy może pan odpowiedzieć na pytanie: czy Narodowa Komisja ds. Pedofilii już działa? Bo coś ucichło, a podobno teraz jest duży nacisk na obronę polskich dzieci przed deprawacją.

 9. Czym się różni marsz niepodległości od strajku kobiet?

  W jednym i drugim jest tłum ludzi i jest ogromne zagrożenie.

  Dlaczego pan prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski aprobuje i uczestniczy w marszu kobiet a zakazuje marszu Niepodległości?

 10. Panie polak2010, przez małe „p”. Myślałem, że pan, jako jeden z nielicznych na tym „lewackim portalu”, uważający się za wielkiego Polaka i patriotę, 11 listopada będzie celebrował cały dzień, z dala od lewackiej propagandy. Wyszło jednak szydło z worka, jest pan najzwyklejszym trollem, wydmuszką, udającą prawdziwego patriotę. To cały pan i pański przekaz.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here