“EKOfestiwal- Razem dla Ziemi i Ludzi” w Lubaczowie [ZDJĘCIA]

2

Pod hasłem „Razem dla ziemi, dla ludzi” w piątek (02.10) na lubaczowskim Rynku zorganizowano EKOfestiwal. Wydarzenie promowało edukację ekologiczną wśród mieszkańców powiatu, a w szczególności dzieci i młodzieży.

Festiwal miał na celu m.in. podniesienie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców powiatu lubaczowskiego, związanej z obowiązkiem segregacji odpadów, zakazem palenia śmieci czy ochroną powietrza atmosferycznego oraz promocję niedocenionych zasobów geologicznych powiatu lubaczowskiego.

Festiwal rozpoczął interaktywnym spektaklem ekologicznym „Bajeczna Fiesta” Teatr „Kultureska”. Po ponad godzinnej zabawie najmłodsi uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w eko-konkursach, również z aktorami „Kultureski”. Następnie w świat leśnego życia i przygód jelonka „Guzika” zabrała ich Małgorzata Kaczorowska – leśnik i pedagog, zajmująca się edukacją przyrodoleśną w nadleśnictwie Dynów.

Na płycie Rynku na uczestników czekały stoiska z ciekawostkami, poradami, ofertą i konkursami z nagrodami m.in. Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu, Nadleśnictw: Narol, Oleszyce i Lubaczów, Regionalnego Centrum Mikroorganizmów, Zespołu Szkół Rolniczych, Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, Insytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS czy Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Lubaczowskiej Eko-Barć. Na stoisku kampanii „Stop azbest” czekały również prelekcje i warsztaty poszerzające wiedzę na temat szkodliwego azbestu oraz konkursy z nagrodami.

W Miejskim Domu Kultury gościło natomiast Stowarzyszenie „Ekoskop” ze swoim plenerowym laboratorium badawczym „Bioróżnorodność w ekosystemach”, w ramach którego uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w zajęciach mikroskopowych „Dziwny świat owadów”, warsztatach „Żywe zwierzęta” czy „Ziemia – planeta dziwnych zjawisk” lub pracowni ornitologicznej z wykorzystaniem różnych narzędzi badawczych. Stowarzyszenie poprowadziło także turniej wiedzy ekologicznej – „Zadbajmy o powietrze”, w którym najlepsze z szeroko pojętej wiedzy ekologicznej i przyrodniczej okazały się zespoły z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli.

Z ofertą warsztatów, gier, quizów i zabaw kreatywnych „Na tropie przeszłości, czyli prehistoria ukryta w skałach” przyjechali także reprezentanci parku tematycznego Geosfera Jaworzno. Z kolei w auli Banku Spółdzielczego od rana trwały prelekcje dla młodzieży szkolnej „Niebezpieczna planeta” – dynamiczne zjawiska i wielkie wymieranie (prowadziła Agnieszka Chećko, twórca i Dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Geosfera w Jaworznie, geolog), „Geologiczny zegar dziejów Ziemi” (Agnieszka Chećko), „Dlaczego pszczoły to moja pasja?” (dr hab. Zbigniew Kołtowski, Kierownik Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, „Nietoperze – latające ssaki” (chiropterolog Rafał Szkudlarek, biolog, chiropterolog, specjalista w dziedzinie detektoringu (wykorzystania w badaniach nietoperzy detektorów ultrasonicznych) oraz „Co limituje nam wysokość zbiorów miodu w pasiece” (wykład dla osób zajmujących się pszczelarstwem, który poprowadził dr hab. Zbigniew Kołtowski, Kierownik Zakładu Pszczelnictwa w Puławach).

Nie zabrakło także widowiskowych atrakcji, jak „Speed carving” czyli artystyczne rzeźbienie w drzewie piłą mechaniczną. Zaprezentował je Tomasz Bilski – aktualny Mistrz Polski w zawodach drwali, reprezentant Polski na Mistrzostwa Świata drwali. Oprócz tego pokazał dwie konkurencje z zawodów drwali, opowiadając przy okazji o tajnikach tej rywalizacji.

Tradycyjnie już podczas kampanii „Drzewko za surowce” każdy uczestnik Festiwalu mógł oddać posegregowane surowce (makulaturę, butelki szklane lub pet, puszki, baterie czy elektrośmieci), otrzymując w zamian sadzonki drzewek leśnych.

Akcja jak co roku cieszyła się dużym powodzeniem wśród mieszkańców powiatu, szczególnie uczniów i nauczycieli placówek oświatowych. Zebrano ok. 600 kg makulatury, 3 tys. sz. butelek PET, 600 szt. puszek aluminiowych, 500 opakowań szklanych, ponad 200 baterii i 260 szt. elektrośmieci. W zamian organizatorzy wydali uczestnikom około tysiąc sadzonek drzew.

Na wydarzenie przybyli także zaproszeni goście – wśród nich m.in. Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP, Grażyna Zagrobelna – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie czy przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

EKOfestiwal zorganizowało Starostwo Powiatowe w Lubaczowie oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze wschodnie” pod patronatem honorowym Ministra Środowiska, Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Partnerem głównym było Województwo Podkarpackie, a sponsorem strategicznym Grupa PBI.

Galeria zdjęć, fot. K. Pustelnik, K. Kopaczek, powiatlubaczowski.pl

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl

2 komentarze

  1. Nie przesadzaj, co się czepiasz, pewnie tam nawet nie byłeś a komentujesz. Pomyśl o korzyściach, ile makulatury, szkła, plastiku czy baterii zebrano. Tłumy mniejsze niż na niedzielnej mszy, z tą różnicą, że tu na świeżym powietrzu i każdy w maseczce.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here