W miniony weekend miały miejsce ciekawe wydarzenia w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Większość z nich odbyła się jednak bez udziału publiczności.

Przypomnijmy, że tegoroczny Festiwal został zainaugurowany w piątkowe popołudnie na lubaczowskim Rynku, gdzie otwarto wystawę plenerową „Ku nowoczesności! Kresy Niepodległe 1919- 1939”. Wieczorem z kolei miała miejsce muzyczna inauguracja Festiwalu – w cerkwi pw. św. Paraskewy z XVI wieku, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Z koncertem „Pieśni miłości i wiary – sakralne pieśni chrześcijańskie i żydowskie” wystąpili: Jeanette Bożałek – sopran, Irina Bogdanovich – alt, Rafał Bartmiński – tenor, Mirosław Grabski – bas, Gerard Edery – kantor, Agata Kusto – słowo wiążące.

Sobota to kolejne odsłony festiwalowych wydarzeń. Najpierw kulinarne warsztaty dla najmłodszych „Strudle, bajgle, piszingery”, które poprowadził Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel. W ich ramach przygotował torcik kakaowy według lwowskiego przepisu z 1938 roku. Niestety w tym roku, dzieci nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu, ale Wójt zaprasza je do konkursu z niespodziankami i samodzielnego przygotowania słodkości. Szczegóły znajdziecie na stronie festiwalkresow.pl.

Popołudnie to kolejne warsztaty kulinarne pt. „Kresowe smaki”. Damian Kordas wspólnie z Andrzejem Fiedorukiem przygotowali potrawy klasycznej kuchni kresowej, ale w nowej odsłonie – pierożki z baraniną i kurkami, placuszki kresowe z kapustą i tradycyjny kresowy banosz z kurkami i skwarkami.

Kolejne wydarzenia tego dnia miały miejsce w Cieszanowie. Najpierw w dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Jerzego w Cieszanowie w ramach wydarzenia „Historia kresowych miasteczek”, odbył się wernisaż wystawy „Kresowe świątynie. Kościoły i klasztory archidiecezji lwowskiej (1900 – 1939)”. Następnie w budynku dawnej synagogi w Cieszanowie miała miejsce sesja popularnonaukowa „Historia kresowych miasteczek”. Zwieńczeniem dnia był natomiast koncert sakralny „Laudate” w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Tu wystąpiła zespół wokalny „UNANIME” z Rzeszowa pod dyr. dr Anny Marek-Kamińskiej.

Niedziela minęła pod znakiem Kresowej Mszy Świętej odprawionej w lubaczowskiej konkatedrze i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą pomordowanych, zamęczonych i wypędzonych Polaków z Kresów Południowo-Wschodnich..

Jeszcze więcej zdjęć i relacji video możecie zobaczyć na stronie festiwalkresow.pl.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here