Za nami kolejna edycja Festiwalu Folkowisko. Uczestnicy bawili się nie tylko w Gorajcu w gminie Cieszanów, ale także za pośrednictwem sieci w różnych zakątkach świata.

Za nami dziesiąta edycja Folkowiska, która ze względu na reżim sanitarny odbyła się w okrojonej formie. Jubileuszowa edycja została przeniesiona wehikułem czasu na rok 2021, a ta która się odbyła w miniony weekend otrzymała numer 9 i ½.

Dzięki zapewnieniu norm bezpieczeństwa, higieny i dystansu Festiwal organizowanych od dekady w Gorajcu w tym roku musiał dostosować się do wymagań sanitarnych. Świetnym pomysłem okazały się kocyki rozłożone na trawie, które wskazywały strefy bezpieczeństwa dla uczestników. Innowacją była transmisja wydarzenia na żywo, które przyciągnęło przed ekrany aż 120 000 widzów. Kolejną grupą odbiorców byli słuchacze audycji na żywo w Radio Rzeszów i Radio Biwak, gdzie w tym roku transmitowane były dwa koncerty: Boleo i Tadirindum. Trzeci koncert: Tęgich Chłopów będzie można wysłuchać w ramach retransmisji 16 lipca 2020.

Oprócz tego na wydarzeniu odbyła się seria koncertów zespołów o ogólnopolskiej rozpoznawalności oraz lokalnych, a także debiutujących grup. Wystąpili Syn Tadeusza, Alena-Julia-i-Łukasz, Tadirindum, Jacek Hałas, Tęgie Chłopy, Sviatyj, Boleo & Follow The Riddim, Cyrk Deriglasoffa, DJ Krzaku, DJ Bisurman, Niezapominajki i Kapela nad Brusienką.

Podczas trwania Festiwalu, ci którzy nie mogli przejechać tworzyli małe wydarzenia w swojej okolicy, które nazwane zostały Ambasadami Folkowiska. W Ambasadach organizowano warsztaty dla dzieci i dorosłych związane z folklorem, palono ogniska, śpiewano. Jedną z nich symbolicznie założył w swojej jurcie w Wołowcu Andrzej Stasiuk.

Folkowisko to również warsztaty, a tych odbyło się w tym roku aż trzydzieści. Uczestnicy mieli możliwość między innymi nauki śpiewu białego, gry na didgeridoo, drzeworytu, ceramiki, orientacji w terenie i wielu, wielu innych. Nie obyło się bez wycieczek i rajdów razem ze słynnym już wypadem o trzeciej nad ranem – Powitaniem Słońca. Dla dzieci atrakcje przygotowano jak zwykle w Dzieciowiosce. Animatorzy zapewnili mnóstwo zajęć, gier i zabaw.

Mimo okrojonej formy Folkowisko nadal miało charakter festiwalu rodzinnego, festiwalu przyjaciół, którzy chcą się spotkać ze sobą i z szeroko pojętym folklorem. W przyszłym roku na pewno będzie kontynuowana wersja wydarzenia on-line, ale mamy nadzieję, że zagrożenie epidemiologiczne minie i festiwal odwiedzi jak w poprzednich latach kilka tysięcy osób.

Galeria zdjeć.

elubaczow.com, folkowisko.pl

5 komentarze

  1. Wstydu nie mają 11 lipca rocznica Ludobójstwa z 1943 a oni ukraińskie harce urządzają!!! Jak Bumistrz Ciesaznowa, miasta spalonego i wymordowanego przez UPA może tolerować takie zachowanie na naszej polskiej ziemi. Wstyd i Hańba

  2. Właśnie tego oni potrzebują żeby mówić ze to dawno było a może nieprawda a teraz co innego i takie bajania, żeby już nie wspominać bo po co lepiej się bawić. Zamieść pod dywan co było i swoją propagandę szerzyć

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here